Bursa Yenişehir'de Yapılması Planlanan Çimento Fabrikası Anlaşmazlığı İl Genel Meclisi'nde de Çözülemedi

Bursa Yenişehir'de Yapılması Planlanan Çimento Fabrikası Anlaşmazlığı İl Genel Meclisi'nde de Çözülemedi

Bursa'nın Yenişehir İlçesinde Yapılması Planlanan Çimento Fabrikası Arazisi Konusunda Ki Anlaşmazlık İl Genel Meclisi'nde de Çözülemeyince, Konu İmar Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi.

Bursa Yenişehir'de Yapılması Planlanan Çimento Fabrikası Anlaşmazlığı İl Genel Meclisi'nde de Çözülemedi

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde yapılması planlanan çimento fabrikası arazisi konusunda ki anlaşmazlık İl Genel Meclisi'nde de çözülemeyince, konu imar bayındırlık komisyonuna havale edildi.

Bursa'nın Yenişehir ilçesine yapılması planlanan çimento fabrikası arazisi ile ilgili plan değişikliği İl Genel Meclisi'nde de çözülemeyince, madde komisyona havale edildi. Çimento fabrikası arazisi ile ilgili plan değişikliği İl Genel Meclisi'nde gerginliğe yol açarken, madde komisyona havale edildi.

Yenişehir'e bağlı Burcun köyünde özel müteşebbisler tarafından kurulması planlanan çimento fabrikası ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Arazinin 1/100000 ölçekli çevre düzeni plan değişikliği bugün İl Genel Meclisi'ne sunulurken, burada da çözüm bulunamadı.

Mecliste söz isteyen CHP İl Genel Meclis Üyesi Sabit Şerbetçioğlu'nun, ilgili tesisin yapılacağı yerde 300 dekar alanın ihalesiz hazineden alındığını ileri sürmesi ile başlayan tartışmalar gerginliğin artmasına sebep oldu. Toprak Koruma Kurulu'nun 2 kez ret verdiği konuya 3'ncü toplantıda onay verdiğini belirten Şerbetçioğlu, "Köy halkı maddi sıkıntıdan dolayı bölgeye fabrika yapılmasını istiyor. Şirket onlara bin 500 kişi alacağını söylemiş. Halbuki gelişen teknoloji sayesinde hiçbir çimento fabrikası bu kadar işçi çalıştıramaz ve Bursa'da zaten bir çimento fabrikası var. Bilecik'te, Eskişehir'de de çimento fabrikası var ve buralarda 2008 yılı sonu itibariyle üretim 20 milyon tona ulaşacak. 2009 itibariyle 16 milyon ton çimentoya ihtiyaç var. Arz fazlası olduğuna göre, bu tesisin çevreye zarar verecek olmasına rağmen niye müsaade edeceğiz" şeklinde konuştu.

Ayrıca bölgede Burcun ve Yeniköy göletlerinin de bulunduğunu da anlatan Sabit Şerbetçioğlu, sözlerini; "Buraların kanaletlerinin bir kısmı fabrikanın yapılması istenen arazinin içerisinden geçiyor. Biz buralarda sulama için binlerce YTL para harcadık. Ancak şimdi tarımı yok edici kararlar alıyoruz. Bursa sınırları içerisinde bize iki adet daha çimento fabrikası talebi geldi. Eğer biz bu plan değişikliğine onay verirsek, diğerlerine de emsal teşkil edilecektir. Orası ayrıca mükemmel bir doğa harikası. Burcun Köyü 1/100000 ölçekli 2020 Çevre Düzeni planlarında 'diğer tarım alanları' olarak belirlenmiştir. Planın uygulama esaslarında ise 'diğer tarım alanları'nda sadece tarımsal ve besicilik konularında tesise müsaade edilmektedir. Bu açıdan Toprak Koruma Kurulu'nun kararı 2020 çevre düzenine aykırıdır." şeklinde sürdürdü.

Sabit Şerbetçioğlu, "Fabrikanın kurulmak istenen arazinin yakınında zeytinlikler bulunuyor. Zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması hakkındaki kanunda zeytinlik yakınlarında çimento fabrikası gibi sanayi tesislerin kurulmasını yasaklamaktadır" diye sözlerini tamamladı.

AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Adnan Kamil'de bu alanda yapılacak üretimin tamamının ihraç edileceğini aktararak, konunun çarpıtıldığını söyledi. İl Genel Meclis Üyesi Nurettin Avcı ise, konunun hassasiyetini bildiklerini ve gereken incelemenin yapılacağını belirterek yükselen tansiyonu düşürmeye çalıştı. Zaman zaman sert tartışma ve gerginliklerin yaşandığı toplantıda, ilgili madde oy çokluğuyla imar bayındırlık komisyonuna havale edildi.

Toplantıyı CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve CHP Parti Meclis Üyesi Ali Nihat Irkökçü de takip etti.

Kaynak: CHA