Bursa: Teravih Sonrası Kan Bağışı

Bursa: Teravih Sonrası Kan Bağışı

Kızılay Bursa Şubesi Tarafından Oluşturulan Sağlık Ekipleri, Teravih Namazı Sonrası Şehrin Çeşitli Semt ve İlçelerinde Dolaşarak, Kan Bağışında Bulunmak İsteyen Vatandaşlardan Kan Topladı.

Bursa: Teravih Sonrası Kan Bağışı

Kızılay Bursa Şubesi tarafından oluşturulan sağlık ekipleri, teravih namazı sonrası şehrin çeşitli semt ve ilçelerinde dolaşarak, kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlardan kan topladı.

Mihraplı Camii önünde yapılan kan bağışı kampanyasında, vatandaşlar teravih namazı sonrası kan bağışında bulundu. Kızılay Kan Merkezi doktoru Sümeyye Sorur Azman, Ramazan dolayısıyla kan bağışı kampanyalarını iftar ve teravih namazı sonrası yaptıklarını belirtti. Cami, alışveriş merkezleri gibi kalabalık alanlarda uygulamalarına devam ettiklerini ifade eden Azman, "Hastanelerimizde kan ihtiyacı her zaman oluyor. Vatandaşlarımız oruçlu olduğu için akşam saatlerinde de olsa kan alımlarını sürdürüyoruz. Gecede 40-50 ünite kan topluyoruz" dedi.

Vatandaşların kan vermekten çekindiklerini ifade eden Azman, "Korkacak hiçbir şey yok. Kan vermek, kalp rahatsızlığı açısından son derece yararlıdır. Kan vermek en fazla kişinin tansiyonunu düşürebilir, o da sıvı alındığı takdirde düzene girer. Damarlardaki seyreltik sıvının dolaşması, kalbin çalışmasını rahatlatır. Bu da ileriki dönemlerde kalpte oluşabilecek rahatsızlıkları önler" diye konuştu.

Kan verenlerin kilo aldıkları yönde şikayetlerin kendilerine ulaştığını açıklayan Azman, "Kan verenler kendilerine gelmek için çok yemek ve tatlı yiyor. Bu da az da olsa kilo alımına yol açıyor. Vatandaşlar ise kan verdikleri için kilo aldıklarını sanıyorlar. Yoksa bilimsel açıdan kan vermenin kilo aldırmakla ilgisi yok" şeklinde konuştu.

Azman, kan bağışında bulunan vatandaşlardan en az yarım saat sigara içmemelerini isterken, kan verenlere meyve suyu ve marmelat ikram etti.

Kaynak: İHA