Bursa Şehir Tiyatrosu 'Deli İbrahim'le Perdelerini Açtı
Haberler » Kültür Sanat » Haber

Bursa Şehir Tiyatrosu 'Deli İbrahim'le Perdelerini Açtı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2008-2009 Sanat Sezonunu, 'Deli İbrahim' Adlı Oyunla Açtı.

Bursa Şehir Tiyatrosu 'Deli İbrahim'le Perdelerini Açtı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2008-2009 sanat sezonunu, 'Deli İbrahim' adlı oyunla açtı.

1967 yılında Oflazoğlu'na Türk Dil Kurumu En İyi Oyun Ödülü'nü kazandıran oyun, tiyatro sanatçısı Ali Düşenkalkar'ın yönetmenliğinde, Şehir Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelendi.

Oyun, ağabeyi 4. Murat'ın ölümünün ardından, annesi Kösem Sultan'ın baskıcı tutumuna direnemeyerek tahta geçen Sultan İbrahim'in yaşadığı dramı ve cinneti konu alıyor.

Oyun öncesinde sanatseverlerin Tayyare Kültür Merkezi fuayesinde Bursa Mehter Takımı'nın verdiği konserle karşılanması ve incir tatlısı ikramı prömiyerin en çok ilgi çeken detaylarındandı.

'Deli İbrahim' oyununa emeği geçenlerin tümüyle hazır bulunduğu prömiyerde en büyük mutluluğu, oyunun yazarı Turan Oflazoğlu yaşadı.

Oyunun daha önce de pek çok tiyatro ve sanatçı tarafından sahnelendiğini söyleyen Oflazoğlu, "Deli İbrahim, 41 yıl önce yazdığım bir oyundur. Oyun, pek çok kez sahnelendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun sahnelediği yorum ise çok değişik. İlk kez böyle bambaşka bir yorumla oyunumu izledim. Mutluyum." şeklinde konuştu.

Oyunun yönetmeni Ali Düşenkalkar ise, Şehir Tiyatrosu'nun çok genç ve dinamik bir kadroya sahip olduğunu belirterek, 'Deli İbrahim'i Bursa'da sahnelemenin sevincini yaşadığını dile getirdi.

Düşenkalkar, tiyatroseverleri, sezon boyunca salı ve cuma günleri saat 20.30'da, cumartesi günleri de saat 14.00'te sahnelenecek oyunu izlemeye davet etti.

(CİHAN)