Bursa Sadece Su Yardımıyla Marul Yetiştiriyor

Bursa Sadece Su Yardımıyla Marul Yetiştiriyor

Bursa'nın İnegöl ilçesinde çiftçilik yapan İldeniz Köprülü, 300 bin liralık yatırımıyla topraksız olarak su yardımı ile marul yetiştiriyor Bu uygulamanın Bursa'da bir ilk olduğunu söyleyen Köprülü, 45 günde ortalama 20 bin adet marul üretebiliyoruz.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde çiftçilik yapan İldeniz Köprülü, 300 bin liralık yatırımıyla topraksız olarak su yardımı ile marul yetiştiriyor Bu uygulamanın Bursa'da bir ilk olduğunu söyleyen Köprülü, 45 günde ortalama 20 bin adet marul üretebiliyoruz. Ürünler tamamen organik. dedi.

Bursa'nın İnegöl ilçesi Yeniceköy Mahallesi'nde 300 bin liralık yatırım yaparak bin 100 metrekarelik bir alada sera kuran İldeniz Köprülü, toprak kullanmadan, su yardımıyla marul yetiştiriyor. Bu sistemle birlikte Marmara Bölgesinde ikinci, Bursa'da ise ilk olduğunu söyleyen Köprülü, 'Seramız, tarım mevzuatına uygun olarak topraksız tarım üzerinde marul yetiştiriciliği yapabileceğimiz bir sera. Bin 100 metrekare kapalı alana sahip. 45 günde ortalama 20 bin adet ürün alıyoruz. Ortalama maliyetimiz tüm alt yapı çalışmalarıyla birlikte 300 bin lira civarında. İstanbul ve Çanakkale bölgesinde çeşitli girişimler var, ama şuan da Bursa'da tek, Marmara'da ikinci pozisyondayızö diye konuştu.

YÜZDE 100 ORGANİK

Asıl mesleğinin reklamcılık olduğunu daha sonra tarımla uğraşmak için sektör değiştirdiğini söyleyen Köprülü, 'Biraz daha bilimsel yaklaşarak ürün kalitesini arttırmak amacıyla böyle bir girişimde bulunduk. Ürünler 45 günlük periyotta yetişiyor. Akan su kültüründe ürün besini tamamen sudan alıyor. 45 gün içinde hiçbir hastalığa, hiçbir mantara, topraktan gelen bütün zararlara ve haşerelere karşı izole bir durumda. Yüzde 100 organik olarak sağlıklı yetişiyor. Toprakta yetiştirilen ürünlere nazaran senenin tamamına yayılmış ürün yetiştirme periyodu var. İnegöl'deki çiftçi arkadaşlarımız, geçen yıllarda toprakta yetiştirdikleri mahsullerden hem fiyat açısından hem de verim açısından mağdur olmuş durumdalar. Seracılığın bölgede gelişmesi çok faydalı olacaktır. Hem çiftçilerimiz açısından hem gelir açısından hem de milli değerler açısından faydalı olacağına inanıyoruzö diye konuştu. Köprülü, 'Uygulama Bursa'da bir ilk olduğu için Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinde görevli öğretim üyelerinden teknik destek alıyoruz. Öğretim üyeleri, seramızı diğer bölgelerdeki üreticilere örnek gösteriyor. dedi.

Bursa Sadece Su Yardımıyla Marul Yetiştiriyor
Kaynak: DHA