Bursa Polisi Korsan Cd Satıcılarına Göz Açtırmıyor

Bursa Polisi Korsan Cd Satıcılarına Göz Açtırmıyor

Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü Ekipleri, Korsan Cd ve Kitap Satıcılarına Yönelik Denetimleri Artırdı. Geçen Yıl 57 Bin Bandrolsüz Cd ve Korsan Kitap Ele Geçiren Polis, Bu Yılın İlk 4 Aylık Bölümünde Korsan Satıcılarına Göz Açtırmadı.

Bursa Polisi Korsan Cd Satıcılarına Göz Açtırmıyor
12.05.2009 10:04 | Son Güncelleme: 12.05.2009 10:04

Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, korsan CD ve kitap satıcılarına yönelik denetimleri artırdı. Geçen yıl 57 bin bandrolsüz CD ve korsan kitap ele geçiren polis, bu yılın ilk 4 aylık bölümünde korsan satıcılarına göz açtırmadı.

Özellikle Santral Garaj'da sokak aralarında gelişi güzel baş gösteren korsan CD satıcılarına artık rastlanılmaz oldu.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, 2008'de 80 ayrı adrese mahkeme kararıyla baskın düzenledi. Toplam 57 bin korsan CD, VD ve kitap ele geçirilirken 63 kişi gözaltına alındı. Mahkemeye çıkartılan zanlılardan 2'si tutuklandı. 2009'un ilk 4 ayında ise 45 ayrı adrese operasyon düzenlendi.

15 bin adet korsan CD, DVD ve kitap ele geçirilirken gözaltına alınan 28 şüpheliden 3'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Emniyet yetkilileri, "Bizler denetimlerimizi sürdürüyoruz. Ancak tüm çalışmalarımıza rağmen vatandaşlarımız da gördükleri korsan satıcıları bize bildirsin. Artık sokak aralarında korsan CD satışına rastlanılmıyor" dedi.

Yetkililer, korsan satıcılarının, CD ve DVD satışlarında özellikle yaşı küçük çocukları kullandıklarını, bu iş için çocukları büyük şehirlere getirdiklerini açıkladı.

Korsanla mücadelede yargılama sürecinin gecikmesinin önemine dikkat çeken uzmanlar, korsan satıcılarına kanunlarda ağır cezalar olmasına karşın, özellikle Yargıtay sürecinin uzaması sebebiyle sürecin olumsuz etkilendiğine dikkat çekiyor.

Korsan CD ve kitap satışlarının gelirlerinin organize suç örgütleri ve terör örgütlerine de gittiği öne sürülüyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde korsanla mücadele için özel fonların oluşturulduğuna dikkat çeken uzmanlar ise Türkiye'de henüz böyle bir fonun bulunmadığını söylüyor.

Buna karşın İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlerde polisin korsanla mücadele verdiğini anlatan uzmanlar, emsal teşkil edecek hapis cezalarının korsan CD satıcılarını köşeye sıkıştıracağını belirtiyor. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title