Bursa Örnek Şehir Olacak

Bursa Örnek Şehir Olacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursaray B Etabının Haziran Ayında Seferlerine Başlayacağını, Yeni Yatırım Programında Yer Alan Sinyalizasyon Otomasyon Sistemi ile Emirsultan Meydan'ı, Dericiler Bölgesi, Nilüfer Vadisi Rekreasyon ve Otomatik Sulama Projeleri'ne Önümüzdeki Aylarda Start Vereceklerini Söyledi.

Bursa Örnek Şehir Olacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, BursaRay B etabının haziran ayında seferlerine başlayacağını, yeni yatırım programında yer alan Sinyalizasyon Otomasyon Sistemi ile Emirsultan Meydan’ı, Dericiler Bölgesi, Nilüfer Vadisi Rekreasyon ve Otomatik Sulama Projeleri’ne önümüzdeki aylarda start vereceklerini söyledi.

Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BUSİAD) Almira Otel’de gerçekleştirilen geleneksel iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kentin geleceğine yön vermek için bütün kesimlerle ortak bir dil oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Bu tür toplantıların, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına ve hedeflerine ışık tuttuğunu dile getiren Şahin, geçen 42 ayda Bursa’nın hizmet çıtasının yükseldiğini ifade etti. Ulaşımdan çevreye alt yapıdan sosyal hizmetlere kadar her alanda hayata geçirilen projelerin Bursa’nın göğsünü kabarttığına işaret eden Başkan Şahin, “Bursa’da yaşamak önemli değil, önemli olan Bursa’yı yaşamaktır. İnsanımız Bursa’yı yaşıyor. Bu yüzden biz de hizmetlerimizde çok dikkatli ve kararlı olmalıyız. Bursa bugün marka şehir olma yolunda hızla ilerliyor” dedi.

Kavşaklarla ulaşım rahatlarken, şehrin iki yakasının köprülerle bir araya geldiğini dile getiren Başkan Şahin, medeniyetin olduğu kadar zamanı verimli kullanmanın da adı olan hafif raylı sistemin kentin doğusu ile buluştuğunu kaydetti. Gökdere Kavşağı’na yapılan devasa viyadükün Bursa’yı adeta gerdanlık gibi süslediğini ifade eden Şahin, “Bursaray inşaatının zorlu bölümü aşıldı. Detay çalışmaları devam ediyor. 2008 yılının şubat,mart aylarında deneme sürüşlerine başlamasını planladığımız raylı sistemin haziran ayında hizmete girmesi hedefleniyor” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm projeleri ile Bursa’nın simgelerine yenilerinin eklendiğinin altını çizen Şahin, inşaatı devam eden Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin daha bitmeden Bursa’yı Türkiye’nin 6 kongre kentinden biri konumuna getirdiğini hatırlattı. Açıldığında kentin yeni buluşma noktası haline gelecek olan Kent Meydanı ve Çarşı Projesi’nin Bursa’nın kalbinde bir abide gibi yükseldiğine de işaret eden Başkan Şahin, Kent Hali’nin ise şehrin eski halden yeni hale geçişini gösterirken, marka kent imajını da güçlendirdiğini söyledi. Bursa’da kentsel dönüşüm projeleri bir bir hayata geçirilirken, şehrin tarihi kimliğinin de göz ardı edilmediğini hatırlatan Şahin, “Tarihe saygısı olmayanlar, yarın kaygısı taşımayanlardır. Bir şehrin kimliği değerlerinin evrenselliğinde gizlidir. Bu çerçeve gün ışığına çıkarma çalışmalarına başladığımız 500 yıllık Balibey Hanı’nın restorasyonu tamamlanma aşamasına geldi” diye kaydetti.

Tarihi kadar Bursa’nın kültür yaşamı ile de örnek kentlerden biri olduğuna dikkati çeken Başkan Şahin, yıl boyunca gerçekleştirilen konserler, söyleşiler ve festivaller ile Bursa’nın kültür yelpazesinin genişlediğini belirtti. Kentin sporuna da sahip çıktıklarını anlatan Şahin, Özlüce Spor Tesisleri ile yalnızca Bursa’ya değil, Türkiye’ye modern bir spor kompleks olduğunu vurguladı. Şahin, 2 yıldır ücretsiz hizmet veren Bursa Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları’nın (BUSMEK) adeta bir halk üniversitesine dönüştüğünü ve bugüne kadar 16 bin mezun verdiğini, bu yıl ise 15 bin kursiyerin eğitim gördüğünü bildirdi.

BURSA HAYALLERİN ŞEKİLLENDİĞİ YENİ BİR KENT OLACAK

Her başarının kendine özgü sırları olduğunu belirten Başkan Şahin, “Kimi zamanla, kimi de kararlılık, cesaret, inançla çözülür. Bizim başarımızın sırrı da moda tabirle “çekim yasası” ile anlatılabilir. Düşüncelerimiz, olumlu gelişmeleri kendine çekmiş ve olabilirliğini güçlendirmiştir. Bursa’nın ihtiyacı olan projeleri gerçekleştirdik. Bazen güçlüklerle karşılaştık. Ama biliyoruz ki, başarıya giden yol güçlüklerle doludur. Güçlükler başarının değerini artıran süslerdir. Bursa hayallerin şekillendirdiği yeni marka kent olma yolunda, tüm değerleriyle hızlı adımlarla yol almaktadır” diye konuştu.

Bursa’da atılımın devam ettiğini, yeni projeler ile hedeflenen noktaya ulaşılacağını ve 2010 yılına gelindiğinde, çok farklı bir Bursa ile karşılaşılacağını dile getiren Şahin sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yıllarda da kenti yeni yatırımlar bekliyor. B etabı 2008 yılının mart ayında Bursaray’ın üniversite hattı olan C etabının startını vereceğiz. Emir Sultan Meydanı Projesi, Dericiler Bölgesi, Trafik-Otomasyon Projesi, Nilüfer Vadisi Rekreasyonu, Otomatik Sulama Projesi ve Gemlik Terminali’nin projeleri önümüzdeki aylarda start alacak. “

Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Ali İhsan Yeşilova da Bursa’nın dünyanın en zengin, kentlerinden biri olduğunu söyledi. Bursa’nın, gelişmiş sanayisi, tarihi, kültürü, Uludağ’ı ve denizi ile nadir bulunan şehirler arasında yer aldığına dikkati çeken Yeşilova, “BUSİAD olarak 7 yıldan bu yana iftar yemeklerinde bir araya geliyoruz. Belediye başkanlarımızdan kentimizle ilgili çalışmalarını dinliyoruz. Şehrimizde yapılması planlanan gelecekle ilgili projeleri öğreniyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz. Çünkü şehrin bu güzelliğini koruyabilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi.

(EY)

01.10.2007 22:18 TSİ