Haberler » Ekonomi » Haber

Bursa'nın ilk 5 yıldızlı oteli Almira, 10 milyon YTL'lik harcamayla yenilendi

Bursa'da 21 yıl önce kurulan ve ilk 5 yıldızlı otellerden biri olan Almira Otel, toplam 10 milyon YTL harcanarak baştan sona yenilendi.

Bursa'nın ilk 5 yıldızlı oteli Almira, 10 milyon YTL'lik harcamayla yenilendi

Bursa'da 21 yıl önce kurulan ve ilk 5 yıldızlı otellerden biri olan Almira Otel, toplam 10 milyon YTL harcanarak baştan sona yenilendi.

Almira Otel Genel Müdürü Ersin Yazıcı, Bursa'nın turizm pastasından yeterli payı alamadığını belirterek, başta Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nin tamamlanması gibi çalışmaların ardından bu tablonun değişeceğine inandığını vurguladı.

Almira Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile yapılan değişim hakkında bilgiler verildi. Burada basın mensuplarına detaylı bilgi veren Genel Müdür Ersin Yazıcı, 21 yıl önce yola çıktıklarını hatırlatarak "Bursa'da ilk 5 yıldızlı otel kurma hayaliyle yola çıktık. Bunu da ilk biz gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. 2004 yılında bu hayalin ikinci etabını yani Almira'yı yeniden oluşturarak, 2000'li yılların şeklini vermek istedik. Bu düşüncemizin ne kadar doğru olduğunu da bu konuda da öncü olmamızdan anladık. Çünkü bizi bu konuda da birçok otelin takip ettiğini gördük." dedi.

Yalnızca projesi için 2 sene düşündükleri bu hayal için 3.5 sene çalıştıklarını anlatan Ersin Yazıcı, "A'dan Z'ye otelimizi yeniledik. Yaptığımız çalışmalar sonrasında Almira Otel adeta yeniden doğdu. Yapılan yenilikler Bursa'ya artı bir değer kazandıracaktır. Yaklaşık 10 milyon YTL'ye mal olan çalışmayla adeta oteli yeniden yaptık. Oteli yıkıp yapsaydık 1.5 sene gibi sürede daha kısa sürede tamamlardık." dedi. Otelcilikte yapılan yatırımların 7 sene içinde geri kazanımının gerektiği bilgisini veren Ersin Yazıcı, ancak kendilerinin sektörde yeni olmaması ve tecrübelerinden dolayı harcadıkları parayı 3.5 senede geri dönüşümünü yapacaklarına inandığını söyledi.

Almira Otel Genel Müdürü Ersin Yazıcı, yaptıkları çalışmalarla oteldeki yenilikleri şöyle anlattı: "Toplantı salonu sayısı artırılarak 15'e yükseldi. 720 kişilik banquet kapasitesiyle büyük salon, 450 kişi kapasiteliyle Şehrazat, divan salonu, panoramalar, firuzeler, sudeler ve Hanzade Salon yenilendi. İtalyan ve Meksika mutfağı ağırlıklı Rosso Brasserie, dünya mutfaklarının seçkin tatlarının bulunduğu Kadife A La Carte Restoran, Osmanlı saraylarının görkemini aratmayacak şıklıktaki Osmanlı Meydanı, Blu Wellnes Club, Luzz live Music kısımları da yenilendi."

Ersin Yazıcı, ayrıca Almira Otel'in hizmet halkasına son olarak 600 kişilik banquet, bin kişilik kokteyl kapasitesiyle Alluna Havuzbaşı A La Carte Restoran'ın eklendiğini, buranın da iş yemekleri başta olmak üzere düğün ve özel organizasyonlarda tek adres olacağını sözlerine ekledi.

"BURSA, TURİZMDE HAK ETTİĞİ PAYI ALAMIYOR"

Bursa'nın Türkiye turizm pastasından ancak yüzde 1'lik bir pay alabildiğini vurgulayan Ersin Yazıcı, "Merinos Kongre Kültür Merkezi tamamlandığı zaman Bursa turizmini atağa kaldıracaktır. Tüm oteller, taksiciler ve vatandaşlar için turizm açısından artı gelir olacaktır. Bursa'da sanayi ve ticaret olmasa otellerde doluluk oranı yüzde 40'ı geçmez. Bursa'ya çok turist geldiği sanılıyor, ama bu doğru değildir. 2007 yılında gelen turist sayısı, 1995 yılında gelen turist sayısıyla aynı seviyededir." şeklinde konuştu.

Bursa'nın turizmde gerekli ilerlemeyi katedememesinde çevre illerdeki ucuzluk, İstanbul'a yakınlık ve Bursa'nın iyi tanıtılamamasının etkili olduğunu ifade eden Ersin Yazıcı, şöyle devam etti: "Valimizle TÜRMOB olarak toplantı yapacağız. Bursa'yı nasıl güzel göstereceğimizi ele alacağız. Bu konuda çeşitli planlarımız var. Valimizin fikirlerini de alarak çalışma başlatmak istiyoruz. Ben Bursa'nın bütün bu olumsuzluklara rağmen önümüzdeki yıllarda daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum."