Bursa MOBESE'ye hazırlanıyor

Bursa MOBESE'ye hazırlanıyor

Bursa Emniyet Müdürlüğü Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Bursa Projesi'ne hazırlanıyor. Bir çok yeniliği beraberinde getirecek olan proje kapsamında emniyete ilk olarak arsa ve bina tahsisi yapıldı.

Bursa MOBESE'ye hazırlanıyor
21.01.2008 10:42 | Son Güncelleme: 21.01.2008 10:42

Bursa Emniyet Müdürlüğü Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Bursa Projesi'ne hazırlanıyor. Bir çok yeniliği beraberinde getirecek olan proje kapsamında emniyete ilk olarak arsa ve bina tahsisi yapıldı.

Suç ve suçlularla mücadeleye etkinlik kazandırmayı amaçlayan MOBESE Komuta Kontrol Merkezi Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün Yıldırım'da tahsis ettiği binada hizmete girecek. Binanın tadilat işleri ise Yıldırım ve Osmangazi Belediyesi tarafından yapılacak. Ayrıca proje kapsamında emniyete Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürülüğü'nce arsa tahsisi de yapıldı.

Globalleşen dünyada suç işleyen şahısların teknolojik gelişmeleri takip ettikleri ve bu gelişmelerden yararlanarak suç işledikleri gerçeğini gözönüne alan polis, suç ve suçlularla mücadelede teknolojinin nimetlerinden yararlanmak amacıyla bir dizi proje hazırladı. MOBESE çalışmalarının büyük bir titizlik içerisinde sürdüğünü söyleyen Bursa Emniyet Müdürü Tahsin Demir; Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Yıldırım'da tahsis edilen binada MOBESE Komuta Kontrol Merkezi, Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü, Haber Merkezi ve Toplum destekli Polis Büro Amirliği'nin binaya taşınacağını kaydetti. Suç alanındaki gelişme ve değişmeye paralel olarak suçla mücadele stratejilerinin de değişmesi ve gelişmesi gerektiğine vurgu yapan Emniyet Müdürü Tahsin Demir, şunları söyledi: "Polisin görevlerini yerine getirirken daha verimli ve etkin olabilmesi, dünyada gelişen güvenlik teknolojilerini takip ederek en üst seviyede kullanması ile mümkündür. Polis, uygulamalarının büyük bir kısmını sokakta gerçekleştirmekte ve sürekli hareket halinde bulunmaktadır. Özellikle asayişe müessir olayların kontrolü ve önlenmesi mobilize polis ekipleri tarafından yapılmaktadır. Bu çerçevede, polisin mobil teknoloji kullanımına olan ihtiyacı artmaktadır. Mobil birimlerin hareket kabiliyetini arttırarak, verimli ve etkin hizmetler yapmasını sağlayan sistemlerin mevcut alt yapıya adapte edilmesi gerekmektedir. Bursa'mızda mobil uygulamaların hayata geçirilmesi neticesinde, olaylara en kısa sürede müdahale ile toplum destekli polislik alanlarına yönelik somut adımlar atılmış ve atılmaya devam edilecektir. Şimdi ise, MOBESE-Bursa Projesi ile; suçun oluşmasını önleyici tedbirlerin alınması, meydana gelen olayların aydınlatılması ve suç işleyen şahıslarla mücadelede gelişen teknolojik imkanların kullanılması hedeflenmektedir. Bu proje, daha önce gerçekleştirilen projelerin de tamamlayıcısı olacak ve ilimizde hayata geçirilmiş olan yaya ve mobil ekiplerin çalışmaları ile adli işlem yapacak birimlere büyük katkı sağlayacaktır. Proje en kısa zamanda hizmete girecektir."

MOBESE NE GETİRİYOR?

Proje kapsamında 3 merkez ilçe emniyet müdürlüğü, 13 polis merkezi, 100 polis aracı, Komuta Kontrol Merkezi ve İl Emniyet Müdürlüğü birbirleriyle kesintisiz iletişim halinde olacak ve hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesini sağlayacak 5 ayrı sistem hayata geçirilecek.

Sistemin faaliyete geçirilmesinden sonra acil durum hizmetleri yürüten itfaiye, sağlık birimleri başta olmak üzere, gerekli görülen diğer kurumların da sisteme entegre edilmesi planlanabilecek. Böylelikle, güvenlik ve acil durum hizmetlerinin yürütülmesiyle ilgili olarak, yönetim ve koordinasyonun daha etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi mümkün olacak. MOBESE-Bursa Projesinin alt sistemleri; 'Bölge Görüntüleme Sistemi, Plaka Algılama Sistemi, Araç Takip Sistemi, Komuta Kontrol Merkezi ve Mobil Araç Sorgulama Sistemi' olarak hazırlandı.

Bölge Görüntüleme Sistemi: Bu sistem, şehrin belirli noktasına yerleştirilecek kameralardan gelen görüntülerin Komuta Kontrol Merkezi'ne aktarıldığı ve burada görüntüleri takip eden personel tarafından herhangi bir suç işlendiğinin farkına varılması durumunda olay yerine ekip sevk edildiği bir sistem. Kameralardan gelen görüntüler Komuta Kontrol Merkezi'nde görevli personel tarafından sürekli olarak izlenecek ve ekiplerin olay yerine sevk edilmesi aynı zamanda geriye dönük olarak kaydedilecek. Bu durum, kamera görüntülerinin suçun aydınlatılması ve delillendirilmesinde Bursa polisine ciddi anlamda kolaylık sağlayacak. Bunun yanında kameralarla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanacağı taahhüt edilen bilgisayar programları aracılığıyla kırmızı ışık ihlali, şüpheli paket alarmı, park yasağı ihlali gibi durumlarda Komuta Kontrol Merkezi'ndeki görevlileri sistem tarafından ikaz edilecek ve böylelikle önleyici polislik hizmetlerinin etkinliği artırılmış olacak.

Miting, basın açıklaması gibi toplumsal olayların yoğunlukla gerçekleştiği yerler de kameralarla izlenecek. Böylece üst düzey polis yöneticilerinin olayı ve alınan tedbirleri Komuta Kontrol Merkezi'nden takip etmesi ve yönlendirmesi mümkün olacak. Sistem, doğal afetlerde de hasar tespit işlemleri ve yardım-kurtarma çalışmalarının koordinesinde yararlı olacak. Şu ana kadar yapılan planlama çalışmalarında Bölge Görüntüleme Sisteminin faaliyete geçirilebilmesi için biri geniş diğeri dar kapsamlı olmak üzere iki farklı alternatif belirlendi. Alternatiflerden hangisinin uygulanacağı, sağlanacak maddi kaynağın miktarına göre kararlaştırılacak. Buna göre ilk alternatif; şehrin daha çok merkezi bölgelerini kapsayan 75 noktaya yerleştirilecek, 174 sabit ve 71 hareketli olmak üzere toplam 245 adet kameradan izleme yapılacak. İkinci alternatifte ise kapsam biraz daha genişletilerek 100 noktaya 238 sabit ve 95 hareketli olmak üzere toplam 333 kamera yerleştirilmesi planlanıyor.

Plaka Algılama Sistemi: Şehrin giriş-çıkışları ve araç trafiğinin yoğun olduğu ana arterlerinde tespit edilen 13 stratejik noktaya yerleştirilecek 59 adet kamera aracılığıyla şehre gelen veya giden araçların plakalarının otomatik olarak algılandığı ve Pol-Net üzerinden çalıntı oto bilgi havuzlarına ulaşılarak aracın çalıntı olup olmadığının belirlenmesi amacıyla hazırlandı. Bu sistem aynı zamanda suça karışmış araçların şehir içerisinde izlenebilmesi ve hangi güzergâhlarda seyrettiklerinin belirlenerek ona göre önlem alınması amacı ile de kullanılabilecek. Trafiğin durumu ile ilgili bazı istatistik bilgileri (örneğin yoğunluk, akıcılık, tır, kamyon, otobüs gibi büyük araçların yoğunluğu, bakım, kazı, trafik kazası gibi herhangi bir sebeple yolun tıkanık olup olmadığı) verebilecek.

Araç Takip Sistemi: Ekip otolarına monte edilen araç izleme cihazları vasıtasıyla ekip otolarının Komuta Kontrol Merkezinden izlendiği bir sistem. Aynı zamanda ekiplerin gün boyunca gezmiş oldukları yerler ve hızları geriye yönelik olarak incelenebiliyor. Sistemde olay yeri adres bilgilerinin operatörler tarafından yazılıma girilmesi sonrası sistem olay yerine en yakın ekiplerden başka bir olaya görevlendirilmemiş olan beş adet ekibi operatöre öneriyor. Operatör sistemin önerdiği ekiplerden yeteri kadarını olay yerine sevk etmekte ve sayısal harita üzerinde intikalini izleyebiliyor. Böylelikle herhangi bir olaya sevk edilen polis ekipleri mümkün olan en kısa zamanda olay yerine gidebiliyor.

Komuta Kontrol Merkezi: Bölge Görüntüleme ve Plaka Algılama Sistemleri çerçevesinde çeşitli yerlere yerleştirilmiş olan kameralardan gelen görüntülerin izlendiği ve kaydedildiği her türlü iletişim cihazıyla donatılmış bir koordinasyon merkezidir. Ayrıca kameralarda meydana gelebilecek her türlü arızaya vakit kaybetmeksizin müdahale edebilmek için tasarlanacak tam donanımlı iki adet araç da bu merkezde yer alacak. MOBESE Projesi kapsamında halen polis birimlerinin kendi aralarında telsiz iletişimini koordine eden "Haber Merkezi" adlı birimin fonksiyonlarının zenginleştirilerek şehrin kameralarla izlendiği Komuta Kontrol Merkezi'ne dönüştürülmesi sağlanacak. Olağan ya da olağanüstü durumlarda, güvenlik hizmetlerinin yönetildiği ve yönlendirildiği kontrol ve yönetim sistemidir. Tüm MOBESE sisteminin yönetimi bu merkezden yapılacak. Sistem, Bursa'da meydana gelebilecek olağanüstü bir durumda, canlı görüntü alabilmek, durum tespiti yapabilmek ve süratle en doğru müdahaleyi sağlamak amacıyla kurulmuştur. Komuta Kontrol Merkezi, bilgi-analiz-müdahale-yönetim işlemlerini 7 gün 24 saat sunabilecek. Komuta merkezinde bulunan dev ekranlardan, şehrin uydu haritaları üzerinde, güvenlik güçlerinin hareket ve çalışmaları izlenebilecek.

Mobil Araç Sorgulama Sistemi: Bu sistem; devriye görevini ifa eden polisin, şüphelendiği kişilerin aranıp aranmadığına ilişkin bilgilere ekip otolarına yerleştirilecek bilgisayarlar aracılığıyla zaman kaybetmeden ulaşabilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu proje ile Polis ekip otolarına yerleştirilecek bilgisayarlar sayesinde, devriye görevinin ifası sırasında yarayışlı olan bilgilere ve şüpheli görülen şahısların sorgulamalarına otolardan da ulaşabilmek mümkün olacak.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title