Bursa Koza Birlik, Ödemiş'ten Yine Yaş Koza Alacak

Bursa Koza Birlik, Ödemiş'ten Yine Yaş Koza Alacak

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi, Ödemiş Belediyesi ve Bursa Koza Birlik işbirliğiyle iki yıldır sürdürülen, "Geleneksel İpekböcekçiliğini Teşvik ve Geliştirme Projesi"nin 2012 yılı üretim sezonunu başlatmak Bursa Koza Birlik yetkilileri ilçeye...

Bursa Koza Birlik, Ödemiş'ten Yine Yaş Koza Alacak

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi, Ödemiş Belediyesi ve Bursa Koza Birlik işbirliğiyle iki yıldır sürdürülen, "Geleneksel İpekböcekçiliğini Teşvik ve Geliştirme Projesi"nin 2012 yılı üretim sezonunu başlatmak Bursa Koza Birlik yetkilileri ilçeye geldi. Birlik yöneticileri, Ödemiş Kent Konseyi'ni ziyaret etti.

Kent Konseyi'nden yapılan açıklamada 2012 yılı üretim sezonu ile ilgili görüşmeler yapılan ziyarete, Bursa Koza Birlik Kooperatif Müdürü Mehmet Sönmez, Denetim Kurulu Üyesi Durmuş Yılmaz ve Ahmet Genç'in katıldığı bildirildi. Ödemiş Kent Konseyi Genel Sekreteri İrfan Gündüz ve Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyelerini yeni üretim sezonu ile ilgili bilgilendirdiler. Koza Birlik Denetim Kurulu üyesi Durmuş Yılmaz, İpekböceğinin üretim safhalarının görüntülerini içeren sunumunu yaptı. Yılmaz, "2012 yılı üretim sezonunun Nisan ayı ortasında başlayacak. Koza Birlik olarak Ödemiş'te iki yıldır yaptığımız gibi, ipekböceği larvalarını bu dönemde üreticilere getireceğiz. Yaş koza alımları 2010 yılında kilogramı 18 liradan, geçen yıl ise kilogramı 23.5 liradan yapıldı. Bu yılın fiyatı henüz belirlenmedi, ancak 23.5 TL'nin üstünde olacağı kesin. Ödemiş'te 2010'a göre 2011 sezonunda yüzde 40 üretim artışı sağlandı. Bu başarı Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin çabası ve Ödemiş Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleşmiştir" dedi.

Ödemiş Kent Konseyi Genel Sekreteri İrfan Gündüz de, "Vatandaşlarımız ve özellikle ev hanımları için 25-30 gün süren ve tek besin kaynağı dut olan ipekböcekçiliği iyi bir gelir kaynağı. Üretim yapmak isteyen vatandaşlarımızın 9 Nisan 2012 tarihine kadar bakabilecekleri kutu sayısını belirleyerek Ödemiş Kent Konseyine gelerek veya telefonla ulaşarak bildirmeleri gerekmektedir" diye konuştu.

(AG-ERG-

22.03.2012 12: 11: 22

TSI

NNNN - İZMİR