Bursa: Koruyucu Aileler Kimsesiz Çocuklara Kucak Açıyor
Haberler » Güncel » Haber

Bursa: Koruyucu Aileler Kimsesiz Çocuklara Kucak Açıyor

Geçen Yıl İlk Kez Bursa'da Başlatılan 'Koruyucu Aile' Uygulaması Yaygınlaşıyor. Yuvada Kalan Çocukların Evlerinde Bakımını Üstlenmek İçin Müracaat Eden Aile Sayısı 50'yi Buldu.

Bursa: Koruyucu Aileler Kimsesiz Çocuklara Kucak Açıyor

Geçen yıl ilk kez Bursa'da başlatılan 'koruyucu aile' uygulaması yaygınlaşıyor. Yuvada kalan çocukların evlerinde bakımını üstlenmek için müracaat eden aile sayısı 50'yi buldu.

Bursa İl Özel İdaresi tarafından geçen yıl başlatılan koruyucu aile uygulaması, ilgi görmeye başladı. Yuva ortamında bulunan çocukların bakımını üstlenmek için bu yıl 50 aile, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne müracaatta bulundu. Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şaban Kander, "Çocukların bakımı için koruyucu ailelik yapan kişilere en az 400 YTL para ödeniyor. Ayrıca çocuk okula gidiyorsa kırtasiye masrafları da ödeniyor. Çocuğun koruma hakkı bize ait olduğu için çocukları sürekli takip ediyoruz. Herhangi bir olumsuzluk halinde çocuğu geri alıyoruz" dedi.

Projenin geçen yıla oranla bu yıl daha fazla ilgi gördüğünü belirten Kander, "Geçen yıl yaklaşık 5 aile başvurmuştu. Şu anda yaklaşık 20 çocuk koruyucu aile tarafından bakılıyor. 50 aile daha bize talepte bulundu. Projenin ilgi görmesi son derece sevindirici. Çünkü çocuklar yuvalarda ne kadar iyi bakılırsa bakılsın aile sıcaklığını bulamıyor. Bu yöntemle aile yanında yaşayan çocuklar daha uyumlu ve pozitif duygularla gelişerek büyüyor" diye konuştu.

Ekonomik krizler sonucu bazı ailelerin çocuklarını kendilerine getirmek istediğini ifade eden Kander, "Biz bu talebi kabul etmiyoruz. Çünkü ailenin parçalanmasını istemediğimiz gibi, çocuğun anne babasıyla yaşaması için gayret gösteriyoruz. Bunun için de çocuk başına 170 YTL yardım yapıyoruz. Ayrıca okul ihtiyaçlarını da gidermek için yardımda bulunuyoruz. Aile bütünlüğünü sağlamak ve korumak bizim en önemli görevimiz" şeklinde konuştu.