"Bursa Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi"...

"Bursa Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi"...

Büyükşehir Belediyesinin Bursa'da Yaşayanlar Arasında Ortak Bir Bursalılık Bilinci Oluşturmak, Kentli Davranış Biçimlerini Yerleştirmek Amacıyla Başlattığı "Bursa Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi" Çerçevesinde, "Sivil Toplum Kuruluşları Buluşma Toplantısı" Düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesinin Bursa'da yaşayanlar arasında ortak bir Bursalılık bilinci oluşturmak, kentli davranış biçimlerini yerleştirmek amacıyla başlattığı ''Bursa Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi'' çerçevesinde, ''Sivil Toplum Kuruluşları Buluşma Toplantısı'' düzenlendi.

Tayyare Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Recai Ekmekçi, toplantının açılış konuşmasında, Bursa'nın, sanayileşen modern kentlerin yaşadığı sosyal sorunları olan bir kent olmakla birlikte, bu sorunları aşabilecek yerel dinamiklere de sahip olduğunu söyledi.

Fiziki alanda yapılan çalışmaların, sosyal ve kültürel çalışmalarla taçlandırılması gerektiğini belirten Ekmekçi, ''Bu nedenle kentleri koruyan tek başına yönetimler değil, kentlilik bilincine sahip, kent gönüllüsü insanlardır. Bu da ancak sivil toplum kuruluşlarının yani sizlerin aracılığıyla mümkündür'' diye konuştu.

Ekmekçi, projenin, Bursa'da yaşayan herkesin projesi olduğunu ifade ederek, ''Sivil toplum kuruluşları, üniversitesi, iş dünyası, medyası, esnafı, öğrenci ve öğretmenleriyle, kısacası bu kentte yaşayan herkesle el ele verip, Bursa'mızı geleceğe taşıyalım'' dedi.

Konuşmanın ardından, Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Tahsin Bulut, Proje Bilim Danışmanı Doç. Dr. Bekir Parlak ile Proje Danışmanı Enes Keskin, sivil toplum kuruluşlarının üye ve temsilcilerine, projeyle ilgili bilgi verdi.

Kaynak: AA