Bursa'da Kapanan Mermer Ocakları Havuza Dönüştü! Köylüler Tedirgin

Bursa'da Kapanan Mermer Ocakları Havuza Dönüştü! Köylüler Tedirgin

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde doğayı ve çevreyi tahrip ettiği için mahkeme kararı ile kapatılan mermer ocaklarının bulunduğu alanlarda su birikintileri oluştu. Köylüler, su birikintilerinin tehlike saçtığını belirterek, yetkililerden yardım istedi.

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde doğayı ve çevreyi kirlettiği gerekçesi ile mahkeme kararı ile kapatılan 7 mermer ocağı havuz oldu. Ruhsatlarının iptal edilmesiyle faaliyetlerini durduran mermer ocaklarında, yeraltı sularının dolmasıyla metrelerce yükseklikteki su birikintileri oluştu. Köylüler ise bu ocakların tehlike saçtığını belirterek yetkililerden yardım istiyor.

7 MERMER OCAĞI FAALİYETLERİNE SON VERDİ

Bursa'nın Orhaneli ilçesi kırsal Başköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 7 mermer ocağı, çevreyi ve doğayı kirlettiği gerekçesi ile köylüler ve doğa derneklerinin açtığı davalar sonunda faaliyetlerine son verdi.

HAVUZA DÖNDÜ

Faaliyetlerine son veren şirketler, mermer şantiyelerini olduğu gibi bırakıp gitmesiyle, su dolan ve havuza dönen mermer ocakları, köylüler tarafından tepki görüyor.

"DOĞAYI HARAP EDİP, BIRAKIP GİDİYORLAR"

Köylüler olarak kapatılan mermer ocaklarının doğaya kazandırılmasını istediklerini belirten Başköy Muhtarı Hasan Acar, Mermer firmaları buralarını doğaya kazandıracağız diye taahhütte bulundu.

Acar, "Kocaman çukurlar olduğu gibi duruyor, kimsenin umurunda değil. Doğayı harap edip, bırakıp gidiyorlar. Normalde bu hafriyatın düzeltilip, çukurların doldurulması gerekiyordu. Bu sulara insan düşebilir, hayvan düşüp boğulabilir. Hayati risk söz konusu. Bölgenin ağaçlandırmasını istiyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR (37)

 • MALUMKIZ:
  iyi olmuş hem kapattırmışınız hemde şimdi ağlıyorsunuz ders olmuş kimbilir kaç kişinin ekmek yolunu kapattınız Allahın adaleti şaşmaz.
 • BALIK ÇİFTLİĞİ KURULSUN:
  Bulunmaz fırsat, balık çiftliği kurun havuzu da suyu da hazır. daha ne istiyorsunuz. Her şeyi devletten beklemeyin.
 • MUSTAFA:
  Maden mevzuatına göre bu su birikintilerinin engellenmesi, drene edilmesi ve çevresinin emniyete alınması gerekir. Vatandaş haklı.
 • AHMET BEGİM:
  o doğa koruması denen alçaklar, köyün kalkınması için bir fırsat olan ocakları kapattırıp insanları işinden etmiş iken utanmadan bir de su dolayısı ile şikayet ediyorlar. mermer satışı Türkiyenin büyük gelir sağladığı bir iş kolu. o mermerler yer altında kalacakta kime ne faydası olacak. oysa mermerler çıkarılıp bittikten sonra üstü toprak ile kapatılıp güzel ziraat yapılacak bir alan meydana getirilirdi. bizdeki çevre dernekleri daima hainlik peşinde
Tüm 37 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.