Bursa iş dünyası temsilcileri doğalgaz zammına tepki gösterdi

Bursa iş dünyası temsilcileri, hükümetin doğalgaza yapma kararına tepki tepki gösterdi.

Bursa iş dünyası temsilcileri doğalgaz zammına tepki gösterdi

Bursa iş dünyası temsilcileri, hükümetin doğalgaza yapma kararına tepki tepki gösterdi.

Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği (ANASİAD) Genel Başkan Yardımcısı Adil Gökçadır, doğalgaza sanayi kesimi için yüzde 6.5 oranında zam yapılmasının güçlükle ayakta duran reel sektörün yeni yılın ilk gününde umutları kırdığını söyledi. Gökçadır, 2008'e zam haberleri ile başladıklarını belirterek, "Elektrik zammı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Şimdide yüzde 6,5 oranında doğalgaz zammı yapıldı. Bunlar maliyetlerimizi büyük oranda arttıracağı için rekabet gücümüz daha da azalacak" dedi. Elektrik ve doğalgaza gelen zamların reel sektörde çiftte baskıya yol açacağı belirten Gökçadır, "Zaten dünyanın en pahalı enerjisini tüketiyoruz. Elektrik ve doğalgaz zamları güçlükle kurduğumuz bütün dengeleri allak bullak etti. Bu zamlar iğneden ipliğe her şeye başka zamlar gelmesi anlamına gelir. Bu da maliyetlerimizi arttırıp enflasyonu tetikleyecektir" diye konuştu.

Komşu ülke İran'ın da havaların soğuk gitmesini gerekçe göstererek Türkiye'ye gönderdiği doğalgazı yüzde 75 oranında azalttığını belirten Adil Gökçadır, Türkiye'nin süratle enerji konusunda dışa bağımlılıktan kurtulması gerektiğini kaydetti. Yeni enerji politikalarının hızla geliştirilerek bunların zaman geçirmeden uygulanması gerektiğinin altını çizen Gökçadır, "Hidrojen enerjisi, rüzgâr enerjisi, gibi Türkiye'nin kendi olanakları ile sağlayacağı enerjiler sanayicinin hizmetine sunulmalı" dedi.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, akaryakıt ve elektrik zammının ardından doğalgazın da zamlanması ile reel sektörün büyük bir sıkıntı içine girdiğini söyledi. Anıl dünya ile rekabet halindeki reel sektörün bu durumda yaşayacağı sıkıntılara çözüm bulunması gerektiğini de belirterek, şunları söyledi: "Türkiye ekonomik kurtuluş savaşı veriyor. Geçmiş yıllardan gelen birikimleri bir anda çözümlemek elbette kolay değil. Ancak ekonomi yönetiminin yeni zamlarla artan maliyetlerimize bir çözüm bulması da şart."

Anıl bundan sonra ekonomi yönetiminden katlanılması zorlaşan maliyetlerine çözüm için hareket etmesini beklediklerini belirterek, "SSK primlerinin aşağıya çekilmesi, vergi indirimleri düşük kur gibi sorunlarımıza çözüm bekliyoruz. Aksi halde 2008 yılında reel sektör dayanma gücünü tamamen yitirir" diye konuştu. Anıl, açıklamasında enerji sorunu yaşanmaması için yerel enerji kaynaklarının bir an önce projelendirilerek uygulamaya sokulmasının da büyük fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi Başkanı Nuri Narman, üst üste yapılan zamların reel sektöre büyük bir darbe vurduğunu söyledi. Narman, "İş dünyası temsilcileri bu zamların nelere mal olacağı konusunda uyarı yaptı. Ancak bu uyarılar nedense ekonomi yönetimi tarafından dikkate alınmadı. Bu maliyetleri karşılamak imkânsız" diye konuştu. Sıkışan reel sektörü rahatlatacak tedbirlerin biran önce uygulamaya sokulmasını isteyen Narman, "2008 yılının 2007'den daha da zor geçeceği belli oldu. Kriz çığırtkanlığı yapmak istemiyorum. Ancak gerekli tedbirler alınmazsa birçok işletme çok yakında kapısına kilit vurur ve Türkiye uluslararası sermayenin kontrolüne tamamen girer" dedi.

Yıldırım Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Atilla Karagöz doğalgazın sanayide en temel girdilerden biri olduğunu belirtti. Döviz kurunun sabit tutulduğunu, ama enerji girdilerinin artırdığını kaydeden Karagöz, "Bu durum sanayicinin rekabet şansını ortadan kaldırıyor. Yatırım ve ihracat şansını artırmak için hükümetin yeni stratejiler geliştirmesi gerekiyor. Zam yapılmasın demiyoruz ama en azından elektrikte olduğu gibi zam biraz ertelenebilirdi. Doğalgaz temin edilen yerler çeşitlendirebilir. Zam yapmak işin en kolay yoludur" diye konuştu.

Kaynak: CHA