Bursa: Doktorların Hukuk Savaşı

Bursa: Doktorların Hukuk Savaşı

Bursa Çekirge Çocuk Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. S. Ahmet Gülen, Ayağı Tartışmalı Şekilde Kesilen Bir Günlük Bebeğin Dosyasında Tahrifat Yaptığı İddiasıyla Hakim Karşısına Çıktı.

Bursa: Doktorların Hukuk Savaşı

Bursa Çekirge Çocuk Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. S. Ahmet Gülen, ayağı tartışmalı şekilde kesilen bir günlük bebeğin dosyasında tahrifat yaptığı iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "evrakta sahtecilik" suçundan hakkında 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Dr. S. Ahmet Gülen, iddiaları kabul etmeyerek, suçsuz olduğunu söyledi. Bir günlük bebekle ilgili Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü tarafından görüş sorulması üzerine arşivden dosyayı form doldurarak istediğini söyleyen Gülen, "O tarihte dosyadan herhangi bir belge almam veya tahrifat yapmam söz konusu değildir. Dr. Gürsucu, o olay sebebiyle kendisinin suçlu olduğunu düşünüp, bundan kurtulmak amacıyla verdiği ifadeler sırasında beni suçlamıştır. Müştekinin iddiası dışında benim suçlu olduğumu gösteren hiçbir delil yoktur. Bu olaydan benim çıkarım ve menfaatim olamaz" dedi.

Duruşmaya müşteki olarak katılan Dr. Sultan Gürsucu ise, Ahmet Gülen tarafından karar verilerek kesilen bacaktan kendisinin sorumlu tutulması üzerine bu hukuk savaşını başlattığını söyledi. 12 Temmuz 2004 tarihinde dünyaya gelen "Seren" isimli bebeğin sol ayağında ve bacağında oluşan morluklara, nöbetçi olduğu için kendisinin müdahale ettiğini anlatan Gürsucu, "Hastaneye yatırılan Seren Yağlı'ya ertesi gün Ahmet Gülen baktı. Ayağı kangren olan bebek, kalp damar cerrahi uzmanlarının 'Beklemesinde fayda var' demesine rağmen, doğumundan 30 saat sonra kurul kararı olmadan kalp ve damar cerrahının girmediği ameliyatla, ortopedi mütehassısı, çocuk doktoru Ahmet Gülen ve çocuk cerrahisi gözetiminde kesildi. Kesilen bacak, daha sonra patolojik değerlendirme yapılmadan çöpe atıldı" diye konuştu.

Bu olay üzerine bakanlık tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde kendisinden savunma istendiğini belirten Gürsucu, "Dosyada benim tarafımdan hazırlanan notların olmayıp, Gülen tarafından düzenlenen notların bulunduğunu fark ettim. Dosyadaki bana ait notların alınarak, Gülen'in hazırladığı notların eklendiğini anladım. Benim dosyaya koymuş olduğum notların ikinci bir nüshası yoktur. Kayıp olduğunu söylediğim o nüshalar mevcut değildir. Sanığın dosyada düştüğü notlar vardır. Şikayetçiyim" şeklinde konuştu.

Bu olayda Gülen'in ihmali olduğunu savunan Gürsucu, "Suçlu olduğu halde benim suçlu gibi gösterilmeme dayanamıyorum. 20 yıllık meslek hayatımın son 2 yılında canım çok acıdı. 2 çocuğumu ihmal edip, 2 yıldır bu davanın açılabilmesi için uğraşıyorum. Suçlular cezasını çekmeli" dedi.

Duruşma, hastanede görev yapan 2 doktorun daha dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

Kaynak: İHA