Bursa: Doğalgaz Zammına Tepki

Bursa: Doğalgaz Zammına Tepki

Bursalı iş adamları, meskenlerde sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 6.8 oranında zam yapılmasına tepki gösterdi.

Bursa: Doğalgaz Zammına Tepki

Bursalı iş adamları, meskenlerde sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 6.8 oranında zam yapılmasına tepki gösterdi.

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras, yaptığı yazılı açıklamada, Türk ekonomisinin kritik bir süreçten geçtiğini ve firmaların bıçak sırtında olduğunu, böyle bir dönemde temel girdilere yapılan zamların, firmaların zaten tükenen rekabet gücünü iyice yok edeceğini savundu. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin ciddi sorunları olduğunu söyleyen Aras, "İçeride ve dışarıda yoğun rekabet şartlarıyla boğuşan firmalar, önlerini açacak düzenlemeler beklerken zamlarla karşılaşıyor. Çoğu işletme sahibi firmamı nasıl ayakta tutabilirim diye kara kara düşünüyor. Artık üreticinin maliyetleri kontrol etme gücü kalmamıştır. Yapılan zamların oluşturacağı tahribat zaman geçtikten sonra istense de telafi edilemez" dedi.

Bursa Genç Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Denizhan Sezgin de, doğalgaza yapılan zammın, elektriğe ve dolaylı olarak üretim maliyetine yansıyacağını söyledi. Son zamla girdi maliyetlerinin iyice artacağını dile getiren Sezgin, "Girdi maliyetleri artan firmalar, güçlü rakipleri karşısında nasıl ayakta durabilir ki? Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmaktan başka çaresi yok. Enerjide yüzde 71 olan dışa bağımlığı uzun vadede yüzde 50'ye indirmek gerekmektedir" dedi.

Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Ali İhsan Yeşilova, zamların enerji maliyetlerini kat kat arttırırken, zaten yaşanan enerji problemini de tehlikeli bir ölçüde büyüyeceğini söyledi. Başkan Yeşilova, "Biz sanayiciler, hükümetin doğalgaz fiyatlarını düşürmesini beklerken, her platformda bu konudaki zaruretten söz ederken, doğalgaz santrallerinin kar etmedikleri için birer birer kapatıldıkları bir aşamada bu zammın uygulamaya sokulması, kabul görmesi mümkün değildir. Dövizdeki artışla biraz nefes almaya çabalayan sanayici ve ihracatçılarımıza en büyük darbe, böyle bir zamma göz yummaktır" diye konuştu.

Kaynak: İHA