Bursa'daki 'Son Gülüş 16' Operasyonu: Gözaltına Alınan 7 Kişi Tutuklandı

Bursa'daki 'Son Gülüş 16' Operasyonu: Gözaltına Alınan 7 Kişi Tutuklandı

Bursa Polisi Tarafından, Kurdukları Paravan Şirketler Aracılığıyla Dolandırıcılık Olaylarına Karıştığı İddia Edilen Kişilere Yönelik Düzenlenen 'Son Gülüş 16' Operasyonunda Aralarında Gözaltına Alınan 7 Kişi Gözaltına Tutuklandı.

Bursa'daki 'Son Gülüş 16' Operasyonu: Gözaltına Alınan 7 Kişi Tutuklandı

Bursa polisi tarafından, kurdukları paravan şirketler aracılığıyla dolandırıcılık olaylarına karıştığı iddia edilen kişilere yönelik düzenlenen 'Son Gülüş 16' operasyonunda aralarında gözaltına alınan 7 kişi gözaltına tutuklandı.

Örgüt liderinin bir süre önce gittiği falcı kadının 'Polise yakalanacak, hakim karşısına çıkacaksn' uyarısı üzerine yakalanmamak için sık sık adres değiştirdiği, zaman zaman parklarda yattığı belirlendi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kurdukları 10'a yakın paravan şirketle piyasada çok sayıda dolandırıcılık olayına karıştığı belirlenen kişilere yönelik 'Son Gülüş 16' operasyonunu başlattı.

Yaklaşık 6 aylık takibin ardından polis 6 ayrı noktaya eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olduğu ve 67 ayrı olaydan kaydı bulunduğu öğrenilen Serdar A. (35), sevgilisi ve iş ortağı Yeşim B. (33) ile Özden C. (36), Yıldıray P. (33), İsmail A. (41), Halil K. (46) ve Mehmet D. (41) tutuklandı.

Yapılan incelemede zanlıların, kalite danışmanlık, tekstil ve mobilya sektöründe kurdukları 10'a yakın paravan şirket aracılığıyla tefecilik ve dolandırıcılık olaylarına karıştıkları ve bu yolla 500 bin YTL dolayında vurgun yaptıkları ortaya çıktı. ilk etapta 25 mağdur vatandaşa ulaşan polis, zanlıların yakalanmamak için sık sık adres değiştirdiğini belirledi.

Zanlılarla birlikte kalite danışmanlık şirketinde 850 adet doldurulmaya hazır sertifika, 20 adet kaşe, 7 adet çalıntı çek ve 10 adet pos cihazı ele geçirildi.

Zanlıların factoring şirketi gibi faaliyet gösterdikleri, vatandaşların getirdiği çekleri önce kırarak güven sağladıkları ve ardından getirilen çeklerin karşılığını vermedikleri iddia edildi. Mobilya sektöründe ise kurdukları tabela şirketleri aracılığıyla aldıkları malzemeleri piyasaya satarak şirketleri mağdur ettikleri öne sürülen zanlıların, emniyette suçlamaları kabul etmedikleri bildirildi.

Daha önce de karıştığı dolandırıcılık olayları nedeniyle onlarca kez yakalanan örgüt lideri Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu Serdar A.'nın bir süre önce gittiği falcı kadın tarafından 'Çok kalabalık bir polis grubu tarafından şok baskınla yakalanıp, hakim karşısına çıkacaksın' şeklindeki uyarısından sonra yakalanmamak için zaman zaman parklarda yattığı belirlendi.

Kaynak: CHA