Bursa'da Sahipsiz Hayvanlar, Doğal Yaşam Merkezine Kavuşuyor

Bursa'da Sahipsiz Hayvanlar, Doğal Yaşam Merkezine Kavuşuyor

Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesince yaptırılan ''Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi'', hayvan kabulüne başladı.

Bursa'da Sahipsiz Hayvanlar, Doğal Yaşam Merkezine Kavuşuyor

Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesince yaptırılan ''Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi'', hayvan kabulüne başladı.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekili Niyazi Pakyürek ve Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ ile birlikte hayvan kabulüne başlayan Hamitler Mahallesindeki merkezde incelemelerde bulundu.

Altepe, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle başıboş hayvanların çevre ve insan sağlığını tehdit etmesinin önüne geçmek amacıyla 2005 yılında başlattıkları projede, son aşamaya geldiklerini söyledi.

Sahipsiz hayvanların ıslah edilmesinin belediyelerin asli görevleri arasında olduğunu, bu çalışmanın diğer belediyeler için de örnek teşkil ettiğini ifade eden Altepe, 3 bin dolayında hayvana aynı anda hizmet verebilecek kapasiteye sahip merkezin örneğinin Avrupa'da bile bulunmadığını savundu.

Altepe, 114 bin metrekarelik alanda 11 binanın yer aldığı merkezin, hayvanların tüm ihtiyaçlarının karşılanabileceği şekilde tasarlandığına işaret ederek, buraya getirilen hayvanların, iç ve dış paraziter temizlikler yapıldıktan sonra, belli bir süre karantinada tutulduğunu ve operasyon servisinde kısırlaştırıldığını, bakımı tamamlanınca da doğal yaşam merkezine alındığını anlattı.

Merkezde, kente konuk olarak gelenlerin yanlarında getirdikleri hayvanlara da geçici barınak hizmeti sağlanacağını anlatan Altepe, ayrıca bir hayvan mezarlığının yer aldığı merkezin, hayvan sevgisini ve değerini topluma daha iyi anlatacağını vurguladı.

Altepe, projeye Avrupa Hayvan Koruma derneklerinin de büyük destek verdiklerini, bazı uzmanların bizzat merkezde eğitmen olarak çalıştıklarını kaydederek, ''Hayvan sevgisinin aşılandığı bu merkez, Türkiye ve dünyaya örnek olacak'' dedi.

''Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi''ndeki hizmetlerin, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veterinerlik Fakültesi, Veterinerler Odası Bursa Şubesi ve Hayvanları Koruma Derneğiyle işbirliği halinde yürütüleceği belirtildi.

Şu ana kadar yaklaşık 2.5 milyon YTL harcanan merkezde, idari bina, ilk kabul ünitesi, operasyon salonu, operasyon sonrası müşahede birimi, klinik, bölümlendirilmiş doğal yaşam alanı, kedi evleri, çok amaçlı eğitim salonu ve kafe, at tavlası ve koyun evi, sahiplendirme ve otel hizmetleri, köpek eğitim alanı, sosyal donatı alanları, karantina ve müşahede ünitesi, hayvan mezarlığının bulunduğu kaydedildi.

Merkezin resmi açılışının, eylül ayında yapılacağı bildirildi.