Bursa'da Mobese 330 Noktada 430 Kamerayla 6 Ay İçinde Hizmete Girecek

Bursa'da Mobese 330 Noktada 430 Kamerayla 6 Ay İçinde Hizmete Girecek

Bursa'da, Suç İşleme Oranının Yüksek Olduğu Bölgeler Arasından Seçilen 330 Ayrı Noktaya Toplam 430 Kameranın Konulmasını Kapsayan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (Mobese) 6 Ay İçerisinde Hizmete Girecek.

Bursa'da Mobese 330 Noktada 430 Kamerayla 6 Ay İçinde Hizmete Girecek

Bursa'da, suç işleme oranının yüksek olduğu bölgeler arasından seçilen 330 ayrı noktaya toplam 430 kameranın konulmasını kapsayan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) 6 ay içerisinde hizmete girecek.

MOBESE'nin alt yapı hizmetleri protokolü valilik binasında düzenlenen törenle Bursa Valisi Şahabettin Harput, İl Emniyet Müdürü Tahsin Demir ve Türk Telekom İl Yöneticisi Mustafa Öztürk tarafından imzalandı.

TELEKOM ALT YAPI HİZMETİ İÇİN 5 MİLYON YTL ALACAK

Bursa Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafnıdang eliştirilen MOBESE projesi, nihayet hayata geçiriliyor.

Projenin alt yapı hizmetlerini içeren protokolü Bursa Valibsi Şahabettin Harput, İl Emniyet Müdürü Tahsin Demir ve Türk Telekom İl Yöneticisi Musatfa Öztürk tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan Vali Harput, suç işleme oranının yüksek olduğu 330 ayrı noktaya ilk etapta 430 kameranın yerleştirileceğini belirterek; "Daha evvel MOBESE'nin binasıyla alakalı belediyelerimizle binaların bir an önce bitirilmesiyle ilgili protokol yapmıştık. Bugün MOBESE'nin alt yapı biriminin yapılmasıyla ilgili protokol imzalıyoruz. MOBESE bir yönüyle alt yapı bir yönüyle de üst yapıdan oluşan 2 birim halinde hayata geçirliyor. Valilik olarak projeyi Telekom teşkilatıyla birlikte yürütmeye karar verdik. Bu porotokol, projenin alt yapı hizmetlerini içeriyor. Telekom'la alt yapı hizmetleri konusunda 5 yılılğına anlaşmaya vardık. Telekom, projenin bakımını da üstlendi. Yıllık 1 milyon YTL olmak üzere 5 yıllığına 5 milyon YTL'ye anlaşmaya vardık. Projenin üst yapı hizmetlerinin ihalesi de önümüzdeki günlerde yapılacak ve 6 aylık gibi bir sürede MOBESE'nin şehrimizde hayata geçirilmesini hedefliyoruz. Projenin kamera ve bina donamını içeren üst yapı ihalesinin de 10 milyon YTL dolayında olacağını tahmin ediyoruz." dedi.

MOBESE'nin önümüzdeki dönemde sadece polisin sorumluluk bölgesinde değil, jandarmanın da sorumluluk bölgesindeki semtlere kurulacağını belirten Bursa Valisi Şahabettin Harput; "Halkımıza hayırlı olsun. Şehrimizin güvenliği ve halkımızın huzuru herşeyin üzerindedir. Projeye katkı sağlayan herkeşe çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Türk Telekom Bursa İl Yöneticisi Mustafa Öztürk de, proje kapsamında belirlenen 330 noktaya 430 kamera yerleştirileceğini kaydetti. Kameraların yerleştirileceği bölgelerin suç şleme oranının yüksekliğine göre belirlendiğini anlatan Emniyet Müdürü Tahsin Demir ise "Yıllar süren hazırlıkların ardından MOBESE şehrimizde faaliyete başlıyor. Kurulacak kameralar plaka okuma özelliği de taşıyor. Kameralar sadece merkez Osmangazi ve Yıldırım ilçelerine kurulacak." diye konuştu.