Bursa'da Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Bursa'da Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Bursa'da "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri Şehreküstü Meydanı'nda gerçekleştirilen programla başladı.

Bursa'da Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Bursa'da "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri Şehreküstü Meydanı'nda gerçekleştirilen programla başladı. Bu kapsamda "Bursa 5. Kitap ve Kültür Etkinliği"nin açılışı yapıldı.

Bursa Mehter Takımı'nın konseriyle başlayan törene Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Emniyet Müdürü Halil Yılmaz ve İl Müftüsü Mahmut Gündüz ile davetliler katıldı.

Vali Harput, burada yaptığı konuşmada, Allah'a giden yolun peygamberi sevmekten geçtiğini söyledi. Harput, şöyle konuştu:

"Bir araya geliş bizim kendimizi efendimize bağlılık noktasında bir kez daha sorgulamamızı gerektirir. O nasıl yaşıyordu?, Komşularıyla ilişkisi, ticareti, aile hayatı, çocuklarla olan diyaloğu nasıldı? Nasıl uyuyor, yatıyor ve yemek yiyordu? Bunları bilmek lazım. Bugün her inanan insanın o yüce peygamberin hayatına uyum sağlama noktasında kendini sorgulama günüdür. Allah'a giden yol onun peygamberini sevmekten geçer. O bir rahmet, şefkat ve sevgi peygamberiydi. "

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Müslümanların çok özellikli insanlar olduğunu, böyle güzel bir dine ve millete ait olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

İl Müftüsü Mahmut Gündüz de peygamberlerimizin dünyaya teşriflerinin uzun yıllar Mevlid Kandili nedeniyle bir kereye mahsus olmak üzere kutlandığını hatırlattı. Gündüz, "Diyanet Vakfı 1989 yılında bir karar alarak bunun sadece bir haftayla sınırlı kalmaması için 14-20 Nisan arasını Kutlu Doğum Haftası olarak belirledi. Şükürler olsun bu günlerde peygamberimiz binlerce programlarla anılıyor" dedi.

Konuşmaların ardından "Bursa 5. Kitap ve Kültür Günleri Etkinliği'nin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra davetliler sergiyi gezdi.

Yaklaşık 40 yayınevinin 15 bin kitabının yer aldığı serginin her gün sabah 10. 00 ile 21. 00 arasında açık olacağı bildirildi.

- BURSA