Bursa'da eğitim camiası eylemde

Bursa'da eğitim camiası eylemde

Bursa'da eğitim camiası, ek ders ücretlerinin kesilmesini ve yaşam standardının yükseltilmemesini protesto etti.

Bursa'da eğitim camiası eylemde

Bursa'da eğitim camiası, ek ders ücretlerinin kesilmesini ve yaşam standardının yükseltilmemesini protesto etti.

Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubeleri, öğretmenlerin haklarının iyileştirilmesi ve kişilik haklarının karşılanmamasını basın açıklamasıyla protesto etti. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaklaşık 20'şer kişilik gruplar halinde toplanan Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendika temsilcileri burada basın açıklaması yaptı. "Ek dersime dokunma, hakkını ver" gibi döviz taşıyan öğretmenler alkışlarla yapılan uygulamaları protesto etti.

Türk Eğitim-Sen adına basın açıklaması yapan il temsilcisi Selçuk Türkoğlu, Kurban Bayramı öncesi ek ders ücretlerinin kurban edildiğini belirterek, sevk eylemi ve Bursa'da eğitim duracak konulu eylemi gerçekleştirdiklerini aktardı. Eylemlerine Bursa'da görev yapan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80'inin katıldığı bilgisini veren Türkoğlu, eylem dolayısıyla bu gün okullarda yüzde 80 oranında eğitim yapılmadığını vurguladı.

Eğitim çalışanlarının yüzde 72'sinin açlık ve yoksulluk sınırında ücretlerle mücadele verdiğine değinen Selçuk Türkoğlu, "Kurban Bayramı öncesi öğretmenlerimizin 60-100 YTL ek ders ücretlerini kesen, yani öğretmenlerin bayram harçlıklarına göz koyan bu zihniyeti protesto etmek ve hakkımız olanı almak için bu gün alanlardayız." dedi. Selçuk Türkoğlu, Bakanlık düzeyinde yaptıkları girişimlerden sonuç alamayınca eylem yaptıklarını sözlerine ekledi.

Ardından basın açıklaması yapan Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi ise "Yüzde 2'ye hayır, ücret eşitsizliğine hayır, kadrosuz çalışmaya hayır, geçici kadrolaşmaya hayır, ek ders ücretlerindeki mağduriyete hayır ve mezarda emekliliğe hayır." konulu eylemini gerçekleştirdi. Sendika adına basın açıklaması yapan Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Jülide Akköprü Çamlı, ülke geleceği açısından önemli sorumluluklar taşıyan eğitim çalışanlarının özlük, ekonomik ve hukuksal sorunlarının ülke gündeminin gerisinde kaldığını bildirdi.