Bursa'da Çökmekte Olan Ormanlar Gençleştirilecek

Bursa'da Çökmekte Olan Ormanlar Gençleştirilecek

Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesinde Yaşlı, Kapalılığı Kırılmış, Çökmeye Yüz Tutmuş Kızılçam Ormanları Gençleştirmeye Alınacak.

Bursa'da Çökmekte Olan Ormanlar Gençleştirilecek

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaşlı, kapalılığı kırılmış, çökmeye yüz tutmuş kızılçam ormanları gençleştirmeye alınacak.


Orman Bölge Müdürü Ali Girgin, bu alanlarda bir incelemede bulunarak yapılacak çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı. Ali Girgin, amenajman planlarının bakım bloklarında bulunan bazı kızılçam bölmelerinde ağaçların idare süresini doldurduğunu belirterek, "Bu alanlarda bulunan ağaçların yaşlı olduğu ve kapalılığının kırılmış olmaları nedeniyle çökmeye yüz tuttuğu gözlendi. Kapalılığın kırılmış olması nedeniyle alt tabakada yer yer yabanlaşmanın başladığı saptandı. Bu durumda 75 hektar kızılçam ormanının bulunduğu ve hemen gençleştirme programına alınması gerektiği belirlendi." dedi.


Bölge Müdürü Girgin önce plan değişikliği ile bu alanların bakım bloklarından çıkarılarak gençleştirme bloğuna alınacağını, plan değişikliğinin gerçekleştirilmesinden sonra gelecek yıldan başlayarak üç yıl içerisinde doğal yolla gençleştirileceğini anlattı. Doğal gençleştirme çalışmasında alandaki ağaçların tamamı tıraşlanarak çıkarılacağını belirten Girgin, diri örtünün yoğun bulunduğu alanların dozer ile temizlenerek, kesilen ağaçların kozalaklı dallarının sahaya serileceğini söyledi. Girgin, ayrıca tohum takviyesi yapılarak çökmek üzere olan 75 hektarlık kızılçam ormanlık alanında gençleştirme yapılacağını ifade etti. (CİHAN)

Kaynak: CHA