Bursa'da 'Çalışıyorum O Halde Varım' Konulu 'İstihdam Semineri' Düzenlenecek

Bursa'da 'Çalışıyorum O Halde Varım' Konulu 'İstihdam Semineri' Düzenlenecek

Bursa'da Başta Kadınlar Olmak Üzere, Engelli Vatandaşların Meslek Sahibi Olabilmeleri İçin 'İstihdam Yolunda Özgüven Projesi' Kapsamında, 'Çalışıyorum O Halde Varım' Konulu 'İstihdam Semineri' Düzenlenecek.

Bursa'da 'Çalışıyorum O Halde Varım' Konulu 'İstihdam Semineri' Düzenlenecek

Bursa'da başta kadınlar olmak üzere, engelli vatandaşların meslek sahibi olabilmeleri için 'İstihdam Yolunda Özgüven Projesi' kapsamında, 'Çalışıyorum O Halde Varım' konulu 'İstihdam semineri' düzenlenecek.

Bursa Valiliği Kadının Statüsü Birimi İl Özürlüler Kurulu tarafından Türk-İş 8. Bölge Temsilciliği, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve End. İlişkiler Bölüm Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştirecek 3 günlük eğitim semineri bugün başlayacak.

3 günlük seminerde, alanında uzman konuşmacılar tarafından 'İş başvuru teknikleri, özgeçmiş hazırlama, kadınların iş hayatına katılımı ve güncel görüşmeler, İş-Kur müdürlüklerine kayıt işlemleri, İş ilişkilerinin kurulması ve çalışma hayatında karşılaşılan problemler, işe sigortalı girişlerin faydaları, sigortasız çalışmanın zararları ve sendikalaşmanın yararları ve iş kazaları' gibi bir çok konu ele alınacak.

Kadının Statüsü Birimi İl Özürlüler Kurulu Koordinatörü Emine Yıldız, ülkenin kalkınmasının kadın ve erkeklerin eğitimli istihdama katılımı ile gerçekleştirebileceğini belirtti.

Kadın girişimciliği ve istihdamının, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Emine Yıldız, kadının istihdama katılmasının yoksulluğu ortadan kaldırarak, kadının toplumdaki konumunu güçlendireceğini ve gelir dağılımındaki adaletsizliği önleyeceğini aktardı.

İş seçiminin hayatın bütününü etkileyen bir tercih olduğunu vurgulayan Yıldız, iyi bir işi bulamayan ya da çalıştığı işten memnun olmayan birinin, iyi bir eş ve mutlu bir hayata sahip olma ihtimalinin de çok düşük olduğunu belirterek, ekonomik nedenlerle çıkmaza giren aile bireylerini, daha iyi bir yaşama ulaştırabilmenin yolunun kadın ve erkeğin istihdama katılımı ile mümkün olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE'DE SON 1 YILDA 129 BİN KADIN İŞSİZ KALDI"

Türkiye'de son 1 yılda 129 bin kadının işsiz kaldığı, ekonomik kriz ve işsizlik oranlarındaki bu artışın kadınlar ile engelli bireyleri iki kat daha fazla vurduğuna dikkat çeken Emine Yıldız, İşsizlik nedeniyle aile içi şiddet oranlarında da büyük bir artış yaşandığını ve ülke genelinde, işsizlik nedeniyle aile içinde şiddet gören 2 bin kadının çocuklarıyla birlikte kadın konukevine yerleştirildiği bilgisini verdi.

Yoğun göç alan Bursa'ya da göçle gelen kadınların istihdam için yeterli eğitim, mesleki bilgi ve beceriye sahip olmamalarının istihdama katılımını olumsuz yönde etkilediğine işaret eden Yıldız, "Halkımıza sunduğumuz, 'İstihdam Yolunda Özgüven Projesi' kapsamında, 'Çalışıyorum O Halde Varım' prensibi ile iş müracaatlarında ihtiyaç duyulan bilgiye, eğitime ulaşım ile kadınların ve özürlü vatandaşların atılacağı çalışma hayatına ışık tutacağı inancındayız." dedi.

Kadın ve engelli bireylerin istihdamını artırmak için Türk-İş 8. Bölge Temsilciliği, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve End. İlişkiler Bölüm Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştirilecek 3 günlük eğitim seminerine tüm halkı davet eden Emine Yıldız, kadınlar ile engelli vatandaşların kendi beceri ve potansiyellerini harekete geçirebildikleri, ekonomik yaşamda kadın ve erkeğin omuz-omuza vererek hayatını yaşayabilmeleri için yol gösterecek olan bu seminerlerin yararlı olacağını sözlerine ekledi. (CİHAN)

Kaynak: CHA