Bursa Çocuk Merkezi Hizmete Girdi
Haberler » Güncel » Haber

Bursa Çocuk Merkezi Hizmete Girdi

Çalışan Sokak Çocuklarına Yönelik Olarak Hamitler Parkı İçinde Yaptırılan Bursa Çocuk Merkezi, Törenle Açıldı.

Bursa Çocuk Merkezi Hizmete Girdi

Çalışan sokak çocuklarına yönelik olarak Hamitler Parkı içinde yaptırılan Bursa Çocuk Merkezi, törenle açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, törende yaptığı konuşmada, geleceğin sağlıklı yetiştirilmesi konusunda toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü belirtti. Başkan Şahin, "Çalışan çocuklar ülkemizin bir gerçeğidir. Ancak çocukların sevgiye ihtiyacı vardır. Hiçbir çocuk oyun ve öğrenme çağında çalışmayı seçmez. Çalışıyorsa bir yerlerde bir yanlışlık vardır" dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa'ya kazandırılan Çalışan Sokak Çocukları Destek Merkezi'nin İç Göç Entegrasyon Projesi'nin (IGEP) bir parçası olduğunu dile getiren Başkan Şahin, şöyle konuştu: "Çalışan sokak çocuklarına destek merkezi, Bursa'da bir ilk olma özelliği taşıyor. Prefabrik olarak yapılan 250 kişi kapasiteli binada, idari kısımlar, 4 adet sınıf, kütüphane, bireysel ve grup terapi odaları, yemekhane, spor ve çok amaçlı salonlar, doktor odası ve benzeri hizmetlerin verileceği odalar bulunmaktadır. Avrupa Birliği (AB) fonlarından alınan destekle gerçekleştirilen hizmet merkezinde görev yapacak personele de eğitim verilmektedir."

Yaklaşık 20 personelin çalışacağı merkezin faaliyet alanını anlatan Şahin, merkez koruyucu ve önleyici faaliyetler, toplumsal bilinçlendirme ve merkezin tanıtımı, çocuk ve aileye yönelik psiko-sosyal rehberlik, danışmanlık ve destek hizmetleri, sağlık ve özbakım (beslenme ve temizlik) hizmetleri, okul etüt desteği, bilgisayar ve İngilizce gibi eğitim destek hizmetleri, çocuk ve aileye yönelik sosyal yardım hizmetleri, sosyal ve kültürel faaliyetler, spor faaliyetleri, izleme ve değerlendirme çalışmalarını kapsayacağını bildirdi.

(CİHAN)