Bursalı Bisikletçilerde Hedef; Milli Takım

Bursalı Bisikletçilerde Hedef; Milli Takım

08.12.2014 19:12 | Son Güncelleme: 08.12.2014 21:01
Bursalı Bisikletçilerde Hedef; Milli Takım

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Bisiklet Branşı Başantrenörü Cengiz Uçkan, bisiklet sporunun bir yaşam biçimi olduğunu söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Bisiklet Branşı Baş Antrenörü Cengiz Uçkan, bisiklet sporunun bir yaşam biçimi olduğunu söyleyerek, Büyükşehirli bisikletçilerin milli takımda yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde 1988 yılından bu yana faaliyet gösteren bisiklet branşının baş antrenörü Cengiz Uçkan, branşın ilk sporcularından olduğunu ifade ederek, bisiklet federasyonunun takvimine göre yarışmalara katıldıklarını ve birçok sporcunun da önemli başarılar kazandığını hatırlattı. Sporu sevmenin önemine değinen Uçkan, şöyle konuştu:

"Spor ve özellikle bisiklet, bir yaşam biçimidir. Bu şekilde göremeden zaten spor yapamazsınız. Her spor kendi içinde zorlukları ve keyfi barındırır. Bisiklet sporu da öyledir. Bisiklet sevgisi bende çocukluğumdan beri içimde olan bir duygu. Çocukluğumda da çok erken kalkar bisiklete binerdim. Bisiklet sporu yapanların kıyafetinden tutun da yoldaki sürüşüne kadar büyük disiplin ve yüksek performans içinde pedal çevirmesi gerekir. O yüzden bisiklet sporunu yapan kişiler halden anlar. Çünkü onlar yolda aç ve susuz kalabilirler, yüksek performans ve enerji harcadıkları için yorgunluğu da bilirler."

Bisiklet sporunu 7’den 70’e herkesin yapabildiğini belirten Uçkan, "Bisiklet branşında çok sayıda sporcunun Bursa’yı ve Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nü milli takımlarda temsil etmesi en büyük hedeflerimizdendir. Yarışlarda sporcularımızı kürsüde görmeyi arzuluyoruz. Yavaş yavaş bu hedeflerimize de ulaşıyoruz. Milli takımda sporcumuz var. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın olimpiyatlara sporcu yetiştirme merkezlerinde büyükler kategorisindeki sproculardan Burak Abay, bizim kulübümüzden, yakında Yıldız A kategorisinden Ahmet Örencik de o takıma katılacak. Bizim için güzel bir duygu. Burak ve Ahmet tüm sporcularımıza iyi örnek oluyor. Diğer sporcularımız da Bursa Büyükşehir Belediyespor’u daha iyi temsil etmek için daha fazla sorumluluk alarak çalışıyor ve böylelikle tatlı bir rekabet de ortaya çıkıyor. Bu rekabetten de kazançlı çıkan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü, Bursa ve Türk Sporu oluyor." diye konuştu.

ÇOĞU KİMSE TANIMADAN BİSİKLETE BİNİYOR

Bursa’da bisiklet branşının çok sevildiğini anlatan Uçkan, Bursa’da her yaştan insanın bisiklet kullandığını, her ne kadar ‘Bursa coğrafi olarak bisiklet kullanmaya elverişli değil’ diye bir algı olsa da hobi olarak bisiklet kullanan çok sayıda insan olduğunu dile getirdi. Belediyelerin yatırımlarında bisiklet kullanıcılarını da dikkate aldığını kaydeden Uçkan, şöyle devam etti:

"Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan spor tesisleri, spor yapmak isteyenler ve spor yapanlar için bulunmaz nimet. Biz bisikletçiler için de öyle. Önceden antrenmanlarımızı sadece Kültürpark ve Botanik Park’ta yapabilirdik. Şimdi her tesiste parkurlar var. Bilinçli sporcular yetiştirmeyi hedefliyoruz. Önce bisiklet kullanıcısını bilinçlendirmek gerekiyor. Normal trafik kurallarının yanı sıra bisiklet sürücüsünün daha da önem göstermesi gereken kurallar var. Bisiklet kullanmanın teknikleri var. Çoğu insan kullandığı bisikleti tanımadan biniyor. Halbuki bisiklet kullanan kişilerin, kullandığı bisikleti iyi tanıması, özelliklerini iyi bilmesi gerekir. Büyükşehir Belediyespor Kulübü, Bursa’da ilk defa bilinçli sporcular yetiştirmek ve bisiklet sporunu daha da yaygınlaştırmak için bisiklet branşını yaz ve kış okulları programına ekledi."

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title