Bursa: Bursaspor Divan Kurulu Toplantısı

Bursaspor Kulübü Olağan Divan Kurulu Toplantısı, Bugün Yapıldı.

Bursa: Bursaspor Divan Kurulu Toplantısı

Bursaspor Kulübü Olağan Divan Kurulu Toplantısı, bugün yapıldı.

BUTTİM Konferans Salonu'nda Divan Kurulu Başkanı Kadri Şankaya'nın yönetiminde yapılan toplantıda Bursaspor Kulübü Başkanı Levent Kızıl, Divan Kurulu Üyeleri'ne kulübün gelir gider durumu hakkında bilgi verdi. Divan Kurulu Üyeleri'nin karşısına 1.5 yıl önce kongrede verdiği sözleri yerine getirmenin rahatlığıyla çıktığını belirten Kızıl, Bursaspor'un sportif ve mali açıdan başarılı bir dönem geçirdiğini kaydetti. Bursaspor'a 1.5 yıllık süreçte 10.5 milyon YTL'lik sponsorluk desteği sağladıklarını söyleyen Kızıl, bunun 5-6 milyon YTL'lik kısmını kendisinin ve yönetim kurulundaki arkadaşlarının temin ettiğini hatırlatarak, "Bursaspor'un 10 milyon YTL'nin üzerinde geçmiş dönemden taksitlendirilmiş vergi ve SSK borcu vardı. Şu anda vergi ve SSK için aylık 113 bin TL ödüyoruz. Bu rakam 2007 Mayıs ayından itibaren 250 bin YTL'ye, 2008 Mayıs ayından itibaren ise 540 bin YTL'ye yükselecek. Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Mehmet Ali Şahin ile görüştüm ve bu borcun 10-15 yıla yayılmasını istedim. Eğer bu yapılırsa her kulübün borçlarını rahatlıkla ödeyebileceğini söyledim. Bu olmazsa her kulübün ciddi sıkıntılar yaşayabileceğini kendisine ilettim. Kendisi de bu konuyla yakından ilgileneceğini söyledi" diye konuştu.

Göreve geldiklerinde 9 milyon YTL'lik bütçe açığı açıkladıklarını dile getiren Kızıl, "Geçen 1.5 yıllık süreçte bu açığın 6 milyon YTL'sini kapattık. Kalan 3 milyon YTL de şahsi girişimler sonucu kapatılabilecek" dedi. Kulübün kendi dönemine ait hiçbir vergi borcu ile mahkamelik davası olmadığı anlatan Levent Kızıl, "Benim için 'kavgacı' diyorlar. Bursaspor'un menfaatleri için kavga etmeye devam edeceğim. Göreve geldiğimizde Bursaspor'un 19 milyon 100 bin dolar borcu vardı. 1.5 yıl içinde borcu 5 milyon dolar azalttık. Bursaspor, 3 yıl içinde sıfır borca ulaşabilir. Ben buna inanıyorum. Zaten borcun büyük bir kısmını geçmiş dönemden vergi ve SSK'ya olan borçlar olmuşturuyor'' diye konuştu. Kızıl, eski yönetici Saffet Akarsu'nun kendisi ve yönetim kurulu hakkında mesnetsiz açıklamalarda bulunduğunu da öne sürerek, Akarsu'nun Divan Kurulu tarafından Disiplin Kurulu'na sevk edilmesini istedi.

Levent Kızıl'ın konuşmasının ardından söz alan yönetici Saffet Akarsu ise, Kızıl'ın kişilik haklarına saldırdığını savunarak, ''Levent Kızıl, benden burada özür dilemezse kendisi hakkında manevi tazminat davası açacağım'' dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Devlet eski Bakanı ve kulübün eski başkanlarından Cavit Çağlar da, kulüplerin çoğalan vergi borçlarının çözümünün seçimlerde olduğunu söyleyerek yöneticilere yol gösterdi. 2007 yılının seçim yılı olduğunu belirten Çağlar, "Kulüplerin bu seçim dönemini iyi değerlendirmesi gerekir. Tüm siyasi partilerin spor kulüplerine ihtiyacı var. Kulüpler Birliği'nde Fenerbahçe hariç 17 kulüp bulunuyor. Kulüpler Birliği Toplantısı'nda bu konuyla ilgili karar alınır ve iyi örgütlenilebilirse olumlu sonuç alınabilir. Levent Kızıl'a burada görev düşüyor. Sayın Başbakan dahil, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı dahil, Maliye Bakanı dahil, bunların üzerine gidildiği taktirde vergi borçları çözülebilir. Tüm siyasi parti yetkililerini de yanımızda göreceğiz. Ben 10 milyon YTL'lik borcun sıfırlanacağına inanıyorum'' ifadelerini kullandı. Çağlar; Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın 100-150 milyon dolarlık borcunun bulunduğunu, aynı ligde mücadele eden Bursaspor'un ise borcunun sadece 6-7 milyon dolar olduğunu, bunun da çok önemli olmadığını sözlerine ekledi.

Toplantının ardından Divan Kurulu Üyeleri, Almira Otel'deki yemekte biraraya geldi.