Bursa: Bursa'da Yerel Yönetimler

Bursa: Bursa'da Yerel Yönetimler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarafından Bu Yıl 16.'sı Düzenlenen Fotoğraf Günleri, Usta Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler ve Gazeteci Burçak Evren'in Katılımıyla Başladı.

Bursa: Bursa'da Yerel Yönetimler

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 16.'sı düzenlenen Fotoğraf Günleri, usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler ve gazeteci Burçak Evren'in katılımıyla başladı.

Tayyare Kültür Merkezi'nde ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler ve Gazeteci Burçak Evren'in katıldığı törenle başlayan 16. Bursa Fotoğraf Günleri, yoğun ilgi gördü. "Ara'dan Seçmeler", 100 fotoğraf sanatçısının "Bir Damla da Siz Olun: Lübnanlı Çocuklar İçin 100 Sanatçı-100 Fotoğraf" ve Saner Şen'in "Irak'ta Yağma" adlı fotoğraf sergileriyle başlayan etkinliklere, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Recai Ekmekçi ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış sonrası sergiyi gezen davetlilere Ara Güler, sergilenen fotoğraflar hakkında bilgi verdi. Serginin gezilmesinin ardından Güler ve Evren açılış söyleşisi gerçekleştirdi. Güler'e olan hayranlığını dile getiren Burçak, "Onun fotoğraflarında mutlaka bir anlam vardır. O fotoğraflarında her zaman bir şeyler anlatmıştır" dedi.

Güler, kendisini her zaman fotoğraf sanatçısı olarak değil, foto muhabiri gördüğünü ifade ederek, "Fotoğraf çekmek bilgi ve birikim ister. Fotoğraf makineyle çekilmez, beyinde kurulur ve öyle çekilir" diye konuştu.

Söyleşinin ardından Alptekin Baloğlu'nun, "Sualtı Dünyası" ve BUFSAD sanatçılarının fotoğraflarından oluşan "BUFSAD'ın 20 Yıllığı" adlı fotoğraf gösterileri açılışa renk kattı. Etkinliklerde geçmiş yıllardan farklı olarak, fotoğraf sanatının sevdirilmesi, özendirilmesi ve etkinliğe katılımı artırmak için bu yıl öğrencilere uygulamalı fotoğraf eğitimi derslerinin de verileceği açıklandı. Tarihi ve kültürel mekanlarda öğrencilerin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilecek fotoğraf makineleriyle yapacakları çekimler arasında beğenilen eserlerden sergi açılacak. '16. Bursa Fotoğraf Günleri' çerçevesinde 30 Kasım 2006 tarihine kadar çeşitli etkinlik ve seminerlerde düzenlenecek.

Kaynak: İHA