Bursa: Bursa'da Yerel Yönetimler

Bursa: Bursa'da Yerel Yönetimler

Bursa'nın Nilüfer İlçesi'ndeki Bazı Sokak ve Caddelerin İsimlerinin Değişikliği Talebi, Nilüfer Belediye Meclisi'nde Büyük Tartışmalara Sebep Oldu. Uzun Süren Görüşmelerin Ardından, Madde Oy Çokluğuyla Kabul Edildi.

Bursa: Bursa'da Yerel Yönetimler

Bursa'nın Nilüfer İlçesi'ndeki bazı sokak ve caddelerin isimlerinin değişikliği talebi, Nilüfer Belediye Meclisi'nde büyük tartışmalara sebep oldu. Uzun süren görüşmelerin ardından, madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Konak Kültür Evi'nde yapılan meclis toplantısı öncesi çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri, CHP'li meclis üyeleri ve ilçe halkı, cadde üzerinde yürüyerek, gündeme getirilen kararı protesto etti. Meclis toplantısında Nilüfer Belediyesi ve Meclis Başkanı Mustafa Bozbey, 5.5 yıldır, bazı cadde ve sokaklara isimler verildiğini ve bu isimlerin vatandaşların fatura, defter, telefon gibi birçok kayıtlarına alındığını söyledi. Bu isimlerin verilirken çok düşündüklerini ifade eden Bozbey, "Bu isimler, Atatürkçülük, hak ve özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık için bedel ödemiş kişilerdir. Eğer tartışılacak isimler ise tartışalım. Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı gibi isimler düşünceleri yüzünden faili meçhul cinayetlere kurban gittiler. Yine yerel basınımızın isimlerinin verildiği isimler, Bursa'mız için önemli isimlerdir. Bu isimler, gönüllere taht kurmuş isimlerdir. Bu isimler ne olursa olsun verildikleri yerlerde yaşamaya devam edeceklerdir. Eğer aksi olursa süreci vardır. Devam eder" dedi.

Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Ali Hasdemir, önlerine gelen dosyayı incelediklerini ve verilen isimlerin resmi olmadığı için değiştirilme talebi olduğunu dile getirdi. Verilen isimlerin şahsiyetlerine büyük sagı duyduklarını açıklayan Hasdemir, "Bozbey ne olursa olsun değiştirtmem gibi meclisi hiçe sayacak ifadeler kullanıyor. Burası 2000 yılında Başkan Bozbey'in partisinin iktidarı döneminde Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme gelmiştir. Neden o zaman isimleri meclisten geçirtmedin de bugün burada derebeylik yapıyorsun. Biz herhangi bir isim değiştirmiyoruz. Resmiyette olmayan yerlere isim veriyoruz. Atatürk'ü buralarda söz konusu etmeyelim. O 70 milyonun değeridir. Atatürkçülük siyasedt yapmak değil, hizmet etmektir. Biz AK Parti olarak, Atatürk'ün, İnönü'nün ve Celal Bayar gibi isimleri sunduk. Burası herkesin meclisidir" diye konuştu.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve meclis üyelerinin söz aldığı mecliste tartışmaların artması üzerine Başkan Bozbey'in zabıta ekiplerini salona çağırması, ortalığı daha çok gerdi. Grup sözcülerinin yoğun çabası sonucu ortalık sakinleşirken, ilgili maddenin oylanmasına geçildi. CHP ve bağımsızların red oyu kullandığı madde, AK Parti'nin kabul oyu vermesiyle oy çokluğuyla kabul edildi.

Karar üzerine sivil toplum örgüt üyeleri ve ilçe halkı meclis salonunu terk etti.

Kaynak: İHA