Bursa: Bursa'da Şehir İçi Ulaşım Masaya Yatırıldı

Bursa: Bursa'da Şehir İçi Ulaşım Masaya Yatırıldı

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen panelde, Bursa'nın kent içi ulaşımı masaya yatırıldı.

Bursa: Bursa'da Şehir İçi Ulaşım Masaya Yatırıldı

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen panelde, Bursa'nın kent içi ulaşımı masaya yatırıldı.

Almira Otel'de düzenlenen, Prof. Dr. Ergun Gedizoğlu'nun yönettiği panelde konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Erdem Saker, Avrupa'nın ulaşım meselesini yıllar önce aştığını, Türkiye'de ise meselenin halen çözülemediğini söyledi. Saker, Bursa'da kent içi trafiğinin raylı sistem ile çözülemeyeceğini, Avrupa ve Almanya'nın bu konuda yıllar önce gerekli teknolojik çalışmaları yaparak şimdi meyvesini aldıklarını belirtti. Özellikle Almanya'da bisikletin yaygınlaştığını, halkın yaz kış bisiklet ile kent içi yolculuk yaptığını belirten Saker, Türkiye'de coğrafik konum itibariyle bisiklet kullanımının Avrupa ülkelerinde olduğu kadar gelişemeyebileceğinin altını çizdi. Saker, "Bremen'de belediye başkanı ve eyalet başbakanı bile işine bisiklet ile gidiyor. Kent içinde herkes bisiklet yollarına saygı duyuyor" dedi.

Ulaşımda Bursa trafiğini de ele alan Saker, bazı sistemlerin uygulanması gerektiğini açıklayarak, "Bursaray kent içi ulaşım için yeterli değil. Değişik uygulamalar ile desteklememiz gerekir. Nilüfer'de bizim dönemimizde birçok bisiklet yolları yaptık. Yarım kaldı ama şimdiki idareciler çalışmaları tamamlayarak, bisiklet ağı kurabilirler. Ama Bursa'da ana iskelet Bursaray olmalı. Hatta hafif raylı sistem ile ulaşım desteklenebilir. Bizler okuldan başlayarak çocuklarımıza gereken trafik eğitimini ve bisiklet kullanma ile ilgili gerekli aşılamayı yapmalıyız" diye konuştu.

Saker ayrıca, çeşitli uygulamalar ile Bursa trafiğinin kabuk değiştireceğini belirterek, Cumhuriyet Caddesi'nin toplu taşıma araçlarına tahsis edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Semih Pala ise, gelişmekte olan illerin ulaşım problemini aşamadığını, ulaşımda 60 trilyon gibi ciddi rakamların döndüğünü, ancak bu paralar ile yapılan çalışmalar hakkında kimsenin bilgilendirilmediğini vurguladı. Pala, "Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 1 katrilyon bütçeye sahip. Bu bütçe ile Orhaneli gibi 200 batçık, Merinos gibi de 150 kavşak yapılır. Bursa'da yollar yapılıyor, trafik felç oluyor. Yapılan çalışmaların master planı yok. Yeterli alt yapı çalışması yok. Batçık uygulamaları Bursa'nın geleceğini ipotek altına alıyor" ifadelerini kullandı.

Batçık kavşakların gerekli hazırlık yapılmadan alelacele bitirildiğini kaydeden Pala, şöyle devam etti:

"Bursa'da çok enteresan işler yapılıyor. Bursa'da bilimsel yönetim anlayışı istiyoruz. Orhaneli Kavşağı yapıldı, bir sürü trafik lambası var. Ankara-İzmir Yolu'na kavşaklar yapılıyor, yine sıkıntı bitmedi. Acemler Kavşağı'nda hukuki süreç bitti ama sosyal ve teknik açıdan birçok eksik var. Yapılan çalışmalar var, ama hiç bir mesele halledilmedi. Başkan Şahin göreve gelir gelmez, 9 trilyonu kamulaştırma bedeli olarak ayırdı. Bu para boşuna gitti. Ben kavşak ve batçık yapılmasına karşı değilim, ama yanlış yapılmasına karşıyım."

Panelde söz alan İnşaat Yüksek Mühendisi Şehir Yönetim Plancısı Dr. İsmail Hakkı Acar ise, şehirlerde yol ağı sıkıntısı olmadığını, problemin yolları kullanmaktan kaynaklandığını kaydetti. Acar, yeni açılan yolların ulaşımı rahatlatacağı yerde ana arterlerin yükünü artırdığını ileri sürdü.

Panelde Uçak ve Makine Mühendisi MMO Ulaşım Komisyonu Başkanı Selçuk Yıldırım da ulaşım sıkıntılarının genel durumunu değerlendirdi.