Bursa: Bulgaristan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Soydaş Tepkisi

Bursa: Bulgaristan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Soydaş Tepkisi

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin İkinci Tur Oylaması İçin Bursa'da Kurulan Seçim Merkezinde Bulgaristan Pasaportlu Soydaşlarımız da Oy Kullandı. Seçim Akşam Saatlerine Kadar Devam Ederken, Oy Pusulası Kalmadığı İçin Oylarını Kullanamadıklarını Söyleyen Bazı Vatandaşlar, Duruma Tepki Gösterdi.

Bursa: Bulgaristan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Soydaş Tepkisi

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin ikinci tur oylaması için Bursa'da kurulan seçim merkezinde Bulgaristan pasaportlu soydaşlarımız da oy kullandı. Seçim akşam saatlerine kadar devam ederken, oy pusulası kalmadığı için oylarını kullanamadıklarını söyleyen bazı vatandaşlar, duruma tepki gösterdi.

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Görükle ve Orhangazi olmak üzere 6 noktada kurulan oy sandıklarında sabah saatlerinden itibaren binlerce vatandaş, Bulgaristan Cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullandı. Seçimlerde ikinci tura kalan, Türkler'e ılımlı düşünceleriyle tanınan mevcut Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile aşırı sağcı aday Volen Siderov'un isimlerinin yer aldığı oy pusulalarını kapalı alanda işaretleyen seçmenler, şeffaf camdan yapılmış oy sandığında oylarını kullandı. Bursa'daki seçim merkezlerinde Bulgaristan Büyükelçiliği'nden gelen görevlilerle, Balkan Göçmenleri Derneği yetkilileri görev yaptı. Türkiye'de 43 ayrı merkezde kurulan oy sandıklarında 30 binden fazla Türk ve Bulgaristan pasaportuna sahip çifte vatandaşlar ile Türkiye'de oturan Bulgar vatandaşların oy kullandığını belirtildi.

Balkan Göçmenleri Derneği Bursa Şubesi Başkanı Emin Balkan, seçimlere katılımın ilk tura göre daha fazla olduğunu belirterek, "Bulgaristan'da yaşayan yüz binlerce Türk vatandaşımızın yanısıra Türkiye'de yaşayan Bulgar göçmenleri de vatandaşlık görevleri olarak oylarını kullanmalılar" dedi.

Akşam saatlerine kadar süren seçimler sırasında oy pusulası kalmadığı için oylarını kullanamadıklarını savunan bazı soydaşlar, duruma tepki gösterdi. Seçim görevlileri tarafından içeriye alınmadıklarını, pusula kalmadığı gerekçesiyle oy kullandırılmadıklarını iddia eden soydaşlar, sabahın erken saatlerinden bu yana oy kullanmak için beklediklerini ancak vatandaşlık haklarını kullanamadıklarını söyledi.

Seçim görevlileri ise, bütün soydaşlara seçimlere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Oy pusulası olmadığı için bazı soydaşların oylarını kullanamadıklarını ifade eden yetkililer, seçimler olmadan önce çift vatandaşlık hakkına sahip olan soydaşların buralardan doldurdukları dilekçelere göre kullanılacak oyun sayısının tespit edildiğini, ancak Bulgaristan Türkleri'nin bir çoğunun çalıştığı için pusuluların mevcut sayıdan daha az doldurulduğundan yetersiz kaldığını belirtti.

Öte yandan, açılan sandıklardan çıkan oy dağılımına göre mevcut Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un, aşırı sağcı aday Volen Siderov'a göre ezici bir farkla seçimi önde götürdüğü öğrenildi.

Kaynak: İHA