Bursa: Birinci Murat'ı Anma Etkinlikleri

Bursa: Birinci Murat'ı Anma Etkinlikleri

Osmangazi Belediyesi ve Birlik Vakfı'nın geleneksel hale getirdiği "1. Murat Hüdevandigar Han'ı Anma Etkinlikleri", Kosova'dan sonra Bursa'da da gerçekleştirildi.

Bursa: Birinci Murat'ı Anma Etkinlikleri

Osmangazi Belediyesi ve Birlik Vakfı'nın geleneksel hale getirdiği "1. Murat Hüdevandigar Han'ı Anma Etkinlikleri", Kosova'dan sonra Bursa'da da gerçekleştirildi.

Osmangazi Belediyesi'nin organizasyonuyla 9 Ağustos tarihinde 1. Murat Hüdavendigar'ın şehit edildiği Kosova'daki türbesi başında düzenlenen törenden sonra, Bursa'da da 1. Murat Hüdavendigar Camii bahçesinde bir tören düzenlendi. Düzenlenen törene AK Parti Bursa Milletvekilleri Şevket Orhan ve Abdülmecit Alp, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve kalabalık bir topluluk katıldı. Okunan mevlüt ve türbeye yapılan ziyaretin ardından camii bahçesine gelen mehter takımı, verdiği konserle kalabalığı çoşturdu. Küçük çocuklar, hücum marşlarıyla yerinde duramazken, yaşlılar duygu dolu anlar yaşadı. Mehter takımının ardından Kılıç Kalkan ekibi toplananlara çoşku dolu dakikalar yaşattı. Törende konuşan Osmangazi Bealediye Başkanı Recep Altepe, "Geçtiğimiz Çarşamba günü 1. Murat Hüdavendigar'ı Kosova'da andık. Bugün de burada anıyoruz. Büyük komutan, büyük devlet adamı Murat Hüdavendigar, 27 yıllık hükümdarlık boyunca 37 savaşa katılarak ömrünü at sırtında geçirmiş. Büyük komutan, sonunda savaş meydanında şehit olmuştur. Kendisine elini, eteğini, üzengisini öpmek için yaklaşan Sırp askeri tarafından haince katledildi. Yaptığı duada da Allah'tan istediği yerine geldi ve şehit oldu" diye konuştu.

İlk günden itibaren "Başkent Bursa" projesiyle ve parolasıyla çalışamalara başladıklarını söyleyen Altepe, "Osmanlı Beyliği'ni kuran Osman Gazi, beyliği devlete taşıyan Orhan Gazi ve devleti imparatorluğa taşıyan Balkan Fatihi 1. Murat Hüdavendigar'ı anma törenlerini başlattık" dedi.

Tarihini bilmeyen bir milletin geleceğine yön veremeyeceğini söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Şevket Orhan ise, "Geçmişimizi bilmek zorundayız. Bu mübareklerin bize ihtiyacı yok. Bizim onlara ihtiyacımız var. Bu ecdadımız ki, bize şu bağımsız, hür, güzel ülkeyi bağışladılar. Bize namusumuzu, şerefimizi, vatanımızı bağışladılar. Allah onlardan razı olsun. Bağımsızlıktan güzel birşey var mı?" ifadelerini kullandı. Bağımsızlığın kıymetinin, ecdada yapılacak dualarla, saygıyla, muhabbetle gösterilebileceğini dile getiren Şevket Orhan, "Bakın Filistin, Lübnan, Çeçenistan her taraf kan ağlıyor. Bağımsızlığın kıymetini onlar şimdi daha iyi biliyor. Her adımda bir güzel insan, her bastığım yer bir şehit kanı. Abdestsiz bu topraklara basmaktan haya ediyorum, utanıyorum. Böyle mübarek bir beldede yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilelim" diye konuştu.

1. Murat Hüdavendigar'ın şehit edilişinin 617. yılı töreni, konuşmaların ardından Birlik Vakfı tarafından pilav ikramı yapılmasıyla son buldu. Murat Hüdavendigar olarak bilinen Sultan 1. Murat, Balkanlar'da Osmanlı'nın hakimiyetini güçlendirerek, Sırp Ordusu'na karşı 1389 yılında yapılan 1. Kosova Savaşı'nı kazanmış ve tarihe geçmiştir. Savaşta bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Sultan Murat'ın iç organları Kosova'ya gömülürken, bedeni Bursa'da adıyla anılan 1. Murat Hüdavendigar Camii'nin bahçesinde bulunan türbeye gömülmüştür.