Bursa Başköy'de Yaşanan Su Kirliliği

Bursa Başköy'de Yaşanan Su Kirliliği

Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de yaşanan su kirliliği ile ilgili, Bursa 2.ve 3.İdare Mahkemeleri, köyün civarında faaliyet gösteren bir firmaya ait ocakları kapatırken diğer bir firmaya ait ocak hakkında da yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bursa Başköy'de Yaşanan Su Kirliliği

Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de yaşanan su kirliliği ile ilgili, Bursa 2. ve 3. İdare Mahkemeleri, köyün civarında faaliyet gösteren bir firmaya ait ocakları kapatırken diğer bir firmaya ait ocak hakkında da yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Başköy'de yaşayan vatandaşların suç duyurusunda bulunmasından sonra Bursa 3. İdare Mahkemesi'nde açılan davada, bölgede faaliyet gösteren bir firmaya ait 2 mermer ocağının kapatılmasına karar verilmesinin ardından mermer ocakları, Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından dün kapatıldı.

Bursa 2. İdare Mahkemesi, Başköy'ün civarında, "ÇED raporu gerekli değildir" belgesiyle faaliyet gösteren ikinci bir firmaya ait mermer ocağının ise kapasite dışı çalıştığı için, verilen belge hakkında yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Başköy Muhtarı Hasan Acar, idare mahkemelerinin verdiği kapatma kararlarından memnun olduklarını ifade ederek, "Bizim köy halkı olarak mahkemeden beklediğimiz bir karardı. Maden ocaklarına uygulanan kapatma cezasının diğer maden ocağına da uygulanmasını bekliyoruz" dedi.

Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de musluklarından çamurlu su aktığı için 2 kilometre uzaktan evlerine su taşıyarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan köylüler, temmuz 2012'de, Adalet Sarayı'na gelerek mermer ocağı firmaları ile firmaya ruhsat ve çalışma izni veren kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Muhabir: Cem Şan

Yayıncı: Doğan Sarıtaş - BURSA