Bursa, Balkanlar'a Örnek

Bültenler - Haberler | Güncel
Bursa, Balkanlar'a Örnek

Büyükşehir Belediye Başkanı, Bursa'da gerçekleştirilen ve dünya çapında ödül alan projelerin, akılcı uygulamaların Balkan ülkelerinde de yapılması için Bursa olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Rumeli'den gelen yöneticileri ile Rumeli derneklerinin temsilcilerini ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'da gerçekleştirilen ve dünya çapında ödül alan projelerin, akılcı uygulamaların Balkan ülkelerinde de yapılması için Bursa olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Başkan Altepe, Rumelili vatandaşlarla buluştu. Doburca'daki sosyal tesislerde gerçekleşen buluşmaya Başkan Altepe'nin yanı sıra AK Parti Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ile Emine Yavuz Gözgeç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kosovalı kanaat önderlerinden Hacı İlyas, Makedonya Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Mahmut Yusufi ve Bursa'da faaliyet gösteren Rumeli derneklerinin temsilcileri katıldı.

13 yıllık engin tecrübe

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, samimi ortamda geçen toplantıda Bursa'da gerçekleştirilen projeleri anlattı. 13 yıllık belediye başkanlığı döneminde dünyaya örnek projeleri hayata geçirdiklerini, yatırım ve hizmetlerin devamını getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Başkan Altepe, tüm bu tecrübelerin Balkan ülkeleri için önemli bir kaynak olduğunu vurguladı. Dünyanın ilk 10'u arasında gösterilen Timsah Arena'yı sadece belediye bütçesiyle inşa ettiklerini, Türkiye'nin ilk yerli tramvayının Türkiye ve Avrupa caddelerinde boy göstermesini sağladıklarını hatırlatan Başkan Altepe, "Daha bunun gibi nice projeleri hayata geçirerek kentimizin marka değerine katkı sağladık. Daha startını vermediğimiz ve Kültürpark içerisinde planladığımız açık hava tiyatrosu projesi bile en önemli mimarlık ödüllerinden birine sahip oldu. Dünyanın en iyi belediye binalarından biri, 136 yıl sonra yine bizim dönemimizde Bursa'ya kazandırıldı. Tarihi ve kültürel miras çalışmalarımızla kentimizin sultan semtlerini UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine soktuk. Dere yataklarının yeniden düzenlenmesinden tutun da yeni yollar açılmasına kadar Bursa'yı her alanda daha yaşanabilir seviyelere çektik" dedi.

"Kardeşlerimizin istifadesine sunmaya hazırız"

Başkan Altepe, edindikleri tecrübeleri Balkan ülkelerinin istifadesine sunmak için hazır olduklarını bildirdi. Tarihi ve kültürel miras kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmaları Bursa ve İstanbullu işadamlarının desteğiyle Balkan ülkelerinde de uyguladıklarını, sosyal faaliyetlerle oradaki Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik olgusu oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Altepe, sanayi ve teknoloji alanında da benzer yatırımlar yapabileceklerini ifade etti. Bursa'nın 1300 dolayındaki yabancı şirketi, otomotiv ve tekstil sektöründeki dev fabrikalarıyla güçlü bir sanayiye, engin bir tecrübeye sahip olduğunu kaydeden Başkan Altepe, "Tüm bu artılarımızı oradaki kardeşlerimizin istifadesi için aktarmaya hazırız. Bu konuda ne yapılması gerekiyorsa, Büyükşehir Belediyesi olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız" diye konuştu.

Toplantının ardından Başkan Altepe, Makedonya ve Kosovalı misafirleri ile Rumeli derneklerinin temsilcileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title