Haberler » Ekonomi » Haber

Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı Aytekin: "Sektörü, İçimizdeki Brütüsler Çökme Noktasına Getirdi"

Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Aytekin, Sektörün Çökme Noktasına Gelmesindeki En Büyük Sorumluluğun İçlerinden Çıkan Brütüsler Olduğunu Belirtti.

Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı Aytekin:

Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Aytekin, sektörün çökme noktasına gelmesindeki en büyük sorumluluğun içlerinden çıkan Brütüsler olduğunu belirtti.

Türkiye'nin son yıllarda Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden getirilen ucuz ve kalitesiz ürünlerin istilasına uğramasında olumsuz yönde en çok etkilenen sektörlerden birinin kendileri olduğunu aktaran Başkan İbrahim Aytekin, "Çin gibi ülkelerde getirilen ucuz ve kalitesiz ayakkabılar ayakkabı sektörünü bitme noktasına getirdi. Ancak buradaki tek suçlu yine bizim içimizden çıkan Brütüsler. Yani ayakkabıcılık sektöründen ekmek yiyen tamahkarlar bu işi yürütüyor ve yine kendi sektörlerinin çökmesine sebep oluyor. Çin'den bu ürünleri getirenlerin hemen hepsi kendi içimizden çıkan Brütüsler." dedi.

Ayrıca son zamanlarda yine Çin'den ayakkabı yarı mamüllerinin getirildiği bilgisini veren Başkan İbrahim Aytekin, "Bu zamana kadar Çin'den ayakkabı geliyordu. Ancak şimdi ise ayakkabı yan mamülleri gelmeye başladı. Bizimle beraber ayakkabı ham madde üreticilerini de vuracak bir gelişme." şeklinde devam etti.

İtalya ve İspanya gibi ülkelerden ithal edilen kaliteli ayakkabıların ise tam tersine sektörü olumlu yönde etkilediğine dikkat çeken Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Aytekin, "Keşke yine bu ülkelerden kaliteli ayakkabı getirseler. Buna karşı değiliz bunlar hem bizim ufkumuzu açıyor hemde rekabet etme imkanı sunuyor. Ancak Çin'den getirilen kalitesiz ve ucuz ürünler sektörü öldürüyor." şeklinde yakındı."ARTIK PROFESYONELLEŞME YAŞANMALI"

Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Aytekin, ayakkabıcı sektörünün büyük bir çıkmazın içinde bulunduğunu anlatarak, bunu ancak küçük esnafın birleşerek atlatabileceğini söyledi. Özellikle büyük alışveriş merkezleri karşısında rekabet etme durumunda olmadıklarına vurgu yapan Başkan İbrahim Aytekin, güçlerini birleştirip var olma mücadelesi vereceklerini aktardı. Ayakkabıcılık sektörünün yaşadığı sorunları sıralayan Başkan Aytekin, "Bizde de her sektörde olduğu gibi artık profesyonelleşme yaşanmalı. Artık bir patron aynı zamanda işin yöneticisi olmamalı. Yönetici profesyonel olmalı ve işinin ehli olmalı. Dünya görüşü ve vizyonu olmalı." dedi.

Ayakkabıcılık sektöründe girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakınan Aytekin, "Türkiye'de hemen her sektörde olduğu gibi ayakkabıcılık sektöründe de girdi maliyetleri çok yüksek. Bu da Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinden kalitesiz ve ucuza gelen ürünlerle rekabet etme şansımızı ortadan kaldırıyor." dedi. Çalışanlarının eğitimsizliğinden de yakınan Başkan Aytekin, ayakkabıcılık sektöründe işe başlama yaşının ilköğretim çağında dolduğunu belirterek, bunun da ayakkabıcılığın ilerlemesini engellediğini söyledi.

Ayakkabı sektöründe ihracata yönelmeleri gerektiğinin altını çizen Başkan İbrahim Aytekin, "Üretimimizi dışarıya yönelik yapmazsak artık ayakta duramayız. Bunu da yapabilmemiz için öncelikle pazarlamamızı iyi yapmamız lazım. Gelecek talebe cevap verebilmemiz için birleşip güçlenmemiz ve teknolojiye geçmemiz lazım. Bizler şu anda teknolojiyi yüzde 10 civarında kullanmaktayız. Teknoloji şu durumda bize pahalı olduğu için birleşmeden kullanamayız." şeklinde konuştu.

"PAZARLAMA KONUSUNDA YETERSİZ KALIYORUZ"

Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Aytekin, Türkiye'de üretilen ayakkabılarının kalite ve dizayn bakımında dünyada ilk dörtte olmasına rağmen ihracatta pazarlama yetersizliğinden dolayı istenen seviyede olmadığını belirtti. İbrahim Aytekin, "Esttetik ve kalite bakımından dünyada ilk dörtte olmamıza rağmen, ihracatta ilk 30'da dahi değiliz. Türkiye'de bacasız fabrika ve lokomotif sektörlerden biri olmasına ramen gerekli siyasi destek ve irade yoksunluğundan can çekişen durumdayız." diye konuştu.

Global değişime ayak uyduramayıp, treni kaçırdıklarından yakınan Başkan İbrahim Aytekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de yılda 550 milyon çift ayakkabı üretilmekte olup, bunun yalnızca yüzde 10'u civarında 25 milyon çift ihraç edilebilmekte. İç piyasada ise 150 milyon çift ayakkabı tüketilmekte. Kalan kısmı ise depolarda bekliyor, yani 5 yıl ayakkabı üretilmese yetecek kadar stoklarda ayakkabı var. Türkiye bir ayakkabı mezarlığına dönüştü."

Ayakkabı üretiminin yaz, kış ve mevsimlik olarak 3 dönemde yapıldığı bilgisini veren Başkan İbrahim Aytekin, "Bizler ayakkabı esnafı olarak ilk önce meslek ahlakını kaybettik. Ardından da işimizi kaybettik. Meslekte şu anda ben kazanayım da gerisi ne olursa olsun düşüncesi hakim. Yaşanan aşırı tamahkarlık sektörü bitirdi." şeklinde özeleştiri yapmayı da ihmal etmedi.