Bursa: Anadolu'nun Kaplanları, Ödüllerini Bursa'da Aldı

Türkiye'de Şirketlerin 2005 Bilanço Verilerindeki Net Satışlar Baz Alınarak Yapılan Değerlendirmede İlk 20'ye Giren Anadolu Kaplanları, Ödüllerini Bursa'da Düzenlenen Törenle Aldı.

Bursa: Anadolu'nun Kaplanları, Ödüllerini Bursa'da Aldı

Türkiye'de şirketlerin 2005 bilanço verilerindeki net satışlar baz alınarak yapılan değerlendirmede ilk 20'ye giren Anadolu Kaplanları, ödüllerini Bursa'da düzenlenen törenle aldı.

Fortis ve Ekonomist Dergisi işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen 'Anadolu 250 Araştırması' ödülleri dağıtıldı. Anadolu'nun en başarılı şirketlerine ödülleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) düzenlenen törenle verildi. Ödül törenine Fortis İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock, Fortis Genel Müdürü Faik Açıkalın, BTSO Başkanı Celal Sönmez ve Ekonomist Dergisi Yayın Direktörü Rauf Ateş'in yanı sıra Bursa ve Anadolu'dan birçok firmanın temsilcileri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Fortis Genel Müdürü Faik Açıkalın, sürdürülebilir büyümede Anadolu Kaplanları'nın hedefin temel aktörleri olduğunu kaydederek, "Türkiye'nin geleceği üzerinde fikir birliği olan ortak tarif şudur; Küresel rekabet gücü yüksek, bilgi ekonomisine uyum sağlamış, Avrupa Birliği (AB) standartlarını yakalamış ve insani gelişmişlik seviyesi açısından dünyada üst sıralara çıkmış bir Türkiye. Bizi bu hedeflerimize taşıyacak temel stratejiyse, dünya pazarlarına açılmaya hazır, kendi büyüme kaynaklarını oluşturabilen ekonomik büyümedir. Sürdürülebilir büyüme adını verdiğimiz bu hedefin temel aktörleri, Türkiye'nin girişimci ve öncü şirketleridir. Türkiye ekonomisindeki dinamizmin birer temsilcisi olan tüm 'Anadolu 250' şirketlerini ve 2006'nın ödül sahibi şirketlerini huzurunuzda bir kez daha tebrik ediyorum. İnanıyorum ki bu dinamizm, artarak sürecektir" dedi.

Daha sonra söz alan BTSO Başkanı Celal Sönmez de, ödül alan firmaların yaptığı büyük fedakarlıklara dikkat çekti. Günümüz dünyasında küresel rekabetin kızıştığını ve Türkiye'nin ekonomik altyapısının firmaları adeta slalom yapmaya zorladığını ifade eden Sönmez, "Girişimcilik birçok marifeti beraberinde getirir. Hem insanlarla hem de makinelerle iyi olacaksınız. Zamanı çok iyi kullanacaksınız. Paranın önünüze çıkardığı engellerden korkmayacaksınız. Piyasa tuzaklarına düşmeyeceksiniz. Slalom yapa yapa yol alacaksınız. Bunları başarmak ve ödül almak çok önemli. Sıralamada Bursa'dan 5 firmanın yer alması, bizim açımızdan gurur verici. Başarılı firmaların başarılarının süreceğine inanıyorum" diye konuştu.

Ekonomist Dergisi Yayın Direktörü Rauf Ateş de yaptığı konuşmada, ödül törenin bir gayesinin de başarılı firmaların hedef belirlemelerine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Ateş, bu çerçevede Anadolu'daki güçlü şirketleri tanıtmaya ve ortaya çıkarmaya var güçleriyle çalışacaklarını ifade etti.

Kategorilere göre ödül alan şirketler şu şekilde:

Anadolu'nun en büyük 5 şirketi; Oltan Pazarlama, Yeşim Satış Mağazaları, Sanko Pazarlama İthalat İhracat A.Ş., Sanko Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Kroman Çelik Sanayi A.Ş.

Anadolu'nun ihracatını en çok artıran 5 şirketi; Biran İplik Sanayi, Aytaç Dış Ticaret, Erpiliç, Kayseri Şeker Fabrikası ve Form Sünger Yatak.

Anadolu'nun karını en çok artıran 5 şirketi; Emek Yağ Sanayi, Akora Teknoloji, Edirne Yağ Sanayi, İnci Akü Sanayi ve Kamil Koç Otobüsleri.

Anadolu'nun istihdamını en çok artıran 5 şirketi; Alara Tarım, Biran İplik, İlhan Demir Çelik, Yataş Yatak ve Ges Tekstil.

Ödül töreni, verilen ödüllerin ardından çektirilen toplu fotoğrafla son buldu.