Bursa: AK Parti Grup Başkan Vekili Çelik'ten Gündeme İlişkin Açıklamalar

Bursa: AK Parti Grup Başkan Vekili Çelik'ten Gündeme İlişkin Açıklamalar

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Faruk Çelik, Hükümetin Yaptığı İcraatlardan Dolayı Eleştirilemediğini Belirterek, "Bayatlamış, Yıllardır Belli Dönemlerde Gündeme Çıkarılan İrtica Senaryoları, Geçmişte Komünizm Senaryoları Olduğu Gibi, 'Rejim Elden Gidiyor' Senaryoları Çıkarılıyor. Rejimin Sahibi 70 Milyondur, 70 Milyon Rejimin Arkasındadır. İktidar Rejimin Arkasındadır. Böyle Bir Sorun, Böyle Bir Problem Yoktur. Kimse Gelecekteki İkbal ve İstikbali İçin Türkiye'nin Önüne Anlamsız Engeller Çıkarmasın" Dedi.

Bursa: AK Parti Grup Başkan Vekili Çelik'ten Gündeme İlişkin Açıklamalar

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Faruk Çelik, hükümetin yaptığı icraatlardan dolayı eleştirilemediğini belirterek, "Bayatlamış, yıllardır belli dönemlerde gündeme çıkarılan irtica senaryoları, geçmişte komünizm senaryoları olduğu gibi, 'rejim elden gidiyor' senaryoları çıkarılıyor. Rejimin sahibi 70 milyondur, 70 milyon rejimin arkasındadır. İktidar rejimin arkasındadır. Böyle bir sorun, böyle bir problem yoktur. Kimse gelecekteki ikbal ve istikbali için Türkiye'nin önüne anlamsız engeller çıkarmasın'' dedi.

Faruk Çelik, Mustafakemalpaşa İlçesi'ne bağlı Karaköy'de Nisan ayında çıkan yangında kül olan ve yerine TOKİ tarafından yaptırılan 102 konutun inşaatlarında incelemelerde bulundu. Çelik, Karaköy'ün yeniden inşa edilmesiyle ilgili bütün işlemlerin 3 ayda tamamlanarak evlerin inşaatına başlandığını belirterek, konutların Ekim ayının sonu veya en geç 15 Kasım'da teslim edileceğini söyledi. Ev sahiplerine, içi dolu anahtar teslimi daireler teslim edileceğini anlatan Çelik, bu konuda sivil toplum örgütlerinin büyük desteği olduğunu, Türk-İş'in geçtiğimiz günlerde 200 bin YTL'lik yardım yaptığını hatırlattı. Karaköy'de Ağustos ayında başlanan çalışmalarda hayli yol alındığını kaydeden Çelik, "Gerçekten hız almaya başlamışız, bir hayli yol almışız. 78 konutun altyapısı, 38 konutun kaba inşaatı bitmiş. Geri kalan konutların temel çalışması devam ediyor. İnanıyorum ki, bu hızla 1.5 ay içinde bitirilecek. Şu anda 120 kişi çalışıyor, gelecek günlerde bu sayı 300'e çıkacak. Çok yakında Karaköy'de mutlu sonu göreceğiz'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eğitimle ilgili eleştirilerini hatırlatması üzerine Çelik, Cumhurbaşkanı ile bir tartışma içerisine girmeyi doğru bulmadığını söyledi. Türkiye'nin yolunu belirlemiş bir ülke olduğunu ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin bu konuda bir sıkıntısı yok. Bir sorun yok, bir problemi de yok. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye, yoluna bu temel çerçevesinde devam ediyor. Türkiye'de AK Parti iktidarı döneminde olan bir şey yok. Farklı, artı söyleyecekleri bir tek şey yok. Süreç itibariyle AK Parti'nin önüne çıkarılmaya çalışılan bir problem var. Biz olayı bu şekilde değerlendiriyoruz. Yoksa birileri çıkıp söylesin, desin ki, muhalafete de herkese sesleniyoruz; 'Geçmiş dönemlerde olmayıp AK Parti döneminde Türkiye'nin geleceğini karartacak bir sahne var, tablo ortaya konuyor' diye. Böyle bir şey söz konusu değil. Türkiye'deki tüm sivil kuruluşların, vakıfların, derneklerin, tarikatların, cemaatlerin, aşiretlerin, ağaların, yani sosyal dokumuzun nelerden oluştuğunu hepimiz iyi biliyoruz. Bunun çağdaş bir noktaya taşınması konusunda AK Parti'nin attığı adımlar ortada. 'AB'ye girelim' derken Türkiye'yi modern devletler arasına sokmanın mücadelesini veriyoruz. Bununla ilgili söylenecek bir şey var mı? Yok. Nedir tenkit edilen şey, var olan eksiklikler. Var olan eksiklikleri giderme çabası içerisindeyiz."

Çelik, AK Parti hükümetinin çalışmadığını, üretmediğini, koşmadığını hiç kimsenin söyleyemediğini belirterek, ''Böyle bir ithamda kimse bulunamıyor. Herkes biliyor ki, Türkiye şantiyeye dönmüş. Yanan köy, aynı sene içerisinde inşa ediliyor. Bütün yollar, bütün konutlar ve sosyal devlet olmanın gerekleri yerine getiriliyor. Bunu herkes görüyor. Neresine ithamda bulunacaksınız, neresini tenkit edeceksiniz bu iktidarın? Kala kala klasik, bayatlamış, yıllardır belli dönemlerde gündeme çıkarılan irtica senaryoları, geçmişte komünizm senaryoları olduğu gibi, 'rejim elden gidiyor' senaryoları. Rejimin sahibi 70 milyondur, 70 milyon rejimin arkasındadır. İktidar, rejimin arkasındadır. Böyle bir sorun, böyle bir problem yoktur. Kimse gelecekteki ikbal ve istikbali için Türkiye'nin önüne anlamsız engeller çıkarmasın'' ifadelerini kullandı.

Faruk Çelik, Başbakan Erdoğan'nın, 'Finale doğru gidiyoruz' sözüyle cumhurbaşkanlığı seçimini mi, genel seçimleri mi kastettiğinin sorulması üzerine, 2007'deki iki olayın da önemli olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Türkiye; devletin başını, cumhurbaşkanını seçecek. Aynı zamanda da 5 yılı dolduran bir iktidarın ardından yeniden bir seçime gireceğiz. Dolayısıyla ikisi de önemlidir. Sayın başbakan ikisini de kastetmiştir. Yani final dediğimiz tabii ki bir siyasetçinin ağzından, Kasım ayında yapılacak genel seçimlerdir. Ama cumhurbaşkanlığı seçimleri de çok önemlidir. İşte bu iki seçime giderken fauller olabilir. O uyarıda bulunmuştur sayın başbakan. Bundan sonra olacaklar da bu fauller kapsamındadır.''

Çelik, Başbakan'ın yarınki Bursa ziyaretinde şehit ailelerini ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin bir soruya ise, "Başbakan bunu reklam, şov malzemesine dönüştürmüyor. Ankara'da, gittiği yerlerde, telefonla şehit ailelerinin acısını dindirmeye çalışıyor. Yarın programa göre hep beraber göreceğiz" diye cevap verdi.

Kaynak: İHA