Bursa: Ak Parti Grup Başkan Vekili Çelik, Baykal'ı İstifaya Davet Etti

Bursa: Ak Parti Grup Başkan Vekili Çelik, Baykal'ı İstifaya Davet Etti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın son dönemdeki söylemlerini eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Türk siyasetinin geleceği açısından Deniz Baykal'ın derhal istifa etmesi gerektiğini savundu.

Bursa: Ak Parti Grup Başkan Vekili Çelik, Baykal'ı İstifaya Davet Etti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın son dönemdeki söylemlerini eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Türk siyasetinin geleceği açısından Deniz Baykal'ın derhal istifa etmesi gerektiğini savundu.

Bursa Osmangazi Belediyesi'nin Pınarbaşı Parkı açılışına katılan AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, CHP Genel Başkanı Baykal'ı sert bir dille eleştirdi. 4. TBMM yasama yılını geride bıraktıklarını ve 830 yasayı meclisten geçirdiklerini belirten Çelik, ekonomide, kültürde, sanayide ve her alanda Türkiye'nin normalleştiğini ifade etti. Çelik, "Türkiye'nin normalleşmesini çekemeyenler var. Bunların Türkiye düşmanı olması, bu bayrağın, tarihin, milletimizin düşmanı olması bir anlamda anlaşılabilir. Ama ülkede siyaset yaptığını söyleyenlerin, ülkenin geleceğine tuğla koymak isteyenlerin, ekonominin istikrarını bozmaya haklarının olmadığını haykırıyorum. AK Parti'nin huzurunu kaçırmak isteyenlere sesleniyorum. AK Parti'nin huzurunu, birliğini, dirliğini, yürüyüşünü önlemek isteyip, AK Parti'yi yere düşürmek isteyenler bilsinler ki, AK Parti'yi düşürmek isterseniz, Türkiye'yi yere düşürmüş olursunuz. Siz geçmişte olduğu gibi alışılagelmiş siyaset anlayışıyla Türkiye'yi tekrar geri götürmek isterseniz, bu topraklar altında ezilirsiniz. Türkiye'ye hangi alanda bakarsanız bakın, 2002 yılından bu yananın rakamlarıyla birlikte her yerde yüzleşmeye hazırız. Doğru şeyler yaptık, doğru şeyler yapmaya hazırız. Seçim için siyaset yapmayacağımızı söyledik. Yani önümüzde 1 yıl sonra seçim var. Milleti memnun edip, milletten oy alabilmek için bir popülist uygulama mı yapalım? Bunu yapmayacağız. Doğru şeyler yapacağız. Nesillerimizi kurtarmak için doğru şeyler yapacağız. Onun için ne olur incelerken, tenkit ederken, olan biteni iyice inceleyin. Ne yapmak istediğimize dikkat edin. İkazlarınıza her zaman açığız. Ama ikaz edip de olayı medeni ve demokratik ölçüler dışına çıkartırsanız, o zaman bizim de çok söyleyeceğimiz vardır" dedi.

Son dönemde ana muhalefet partisi başkanının çok enteresan şeyler söylediğini savunan Çelik, "Sanki demokratik sosyal hukuk devletinde değil de Mussolini İtalya'sındaymışız gibi cümleler sarf ediliyor. 'Derhal şu bakanı alacaksın, derhal şunu yapacaksın, derhal bunu yapacaksın.' Sen kimsin Allah aşkına. Kral mısın sen? Hep suyu bulandırmak istiyorsun. Biz bunu çok iyi anlıyoruz. Kendi partinde kendi varlığını sürdürmekten aciz bir noktaya gelmişsin. Yani solu toparlamak görevi verilmiş sana, sen solu dağıtmakla meşgulsün. Solu dağıtmış, şimdi sağdan medet umuyorsun. Sana sağdan birileri gelir de, benim partime dirsek temasında bulunabilir mi diye, bir anormal noktaya gelmişsin. Sen sağa filan gelme, oradan sana gelecek bir şey yok. Soldan sana gelecek bir şey olmadığı da gayet ortadadır. Türk siyasetinin geleceği açısından derhal istifa etmesi gereken kişi, Sayın Baykal'dır. Hemen istifa edeceksin" diye konuştu.

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı seçimine doğru koştuğunu belirten Çelik, "Türkiye genel seçime doğru koşuyor. Türkiye bu seçimlere doğru giderken, tek şeyi istiyoruz. Sağa sola açılmak falan değil, sağ duyuya davet ediyoruz herkesi. Bir ana muhalefet partisi genel başkanı, 'Bu meclis Cumhurbaşkanı'nı seçemez' diyebilir mi? Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün mü? Siz 2002 yılında yapılan seçimlere 'normal seçim' diyeceksiniz. Ondan sonra o seçimden çıkmış olan parlamentonun süresi içerisinde Cumhurbaşkanı'nı seçemeyeceğini söyleyeceksiniz. Buna kim inanır. Bu, abesle iştigaldir ve Türkiye'de bir şeylere katkı sağlamak değil, tuğla koymak değil, yapılanları bozmak, kurumlar arasında çatışma meydana getirmektir. Huzursuzluk meydana getirerek siyasetten rant elde etmek çabalarıdır. Buna biz, AK Parti olarak müsaade etmeyeceğimizi söylüyoruz" ifadelerini kullandı. Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

"Vay efendim! '30 Ağustos ile ilgili adımlarınıza dikkat edin'. Bu ne demek. Türk milletinin ordusu tektir ve 73 milyonun ordusudur. Kimsenin babasının çiftliği değildir orası. Yani kurumlar arası bir huzursuzluk meydana getirilecek, bu huzursuzluktan nemalananlar olacak. Huzursuzluk tırmandırılacak, vay efendim, 'Türkiye'de gerilimler var' denilecek. Gerilimin kaynağı biz değiliz. Gerilimin kaynağı bellidir. Bizim işimiz gücümüz var. Halletmemiz gereken işler var. Bursa'ya demiryolu getirmek çabası içindeyiz. Biz bu işlerle meşgul olurken, birilerinin nelerle meşgul olduğunu ibretle dinlemenizi izlemenizi tavsiye ediyorum. İnanıyorum ki hizmette olanlar hep hayırlarla anılmıştır."