Burns Sekiz Ay İçinde İkinci Kez Ankara'da

Burns Sekiz Ay İçinde İkinci Kez Ankara'da

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Üç Numaralı Yetkilisi, Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Nicolas Burns'un, Türkiye'de Yeni Hükümetin Kurulmasının Ardından 19-20 Eylül Tarihleri Arasında Ankara'ya Gelecek Öngörülüyor.

Burns Sekiz Ay İçinde İkinci Kez Ankara'da

-ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üç numaralı yetkilisi, Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Nicolas Burns'un, Türkiye'de yeni hükümetin kurulmasının ardından 19-20 Eylül tarihleri arasında Ankara'ya gelecek öngörülüyor.

ANKARA (ANKA) - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üç numaralı yetkilisi, Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Nicolas Burns'un, Türkiye'de yeni bir hükümetin kurulmasının ardından 19-20 Eylül tarihleri arasında Ankara ve İstanbul'u ziyaret etmesi öngörülüyor.

Böylece sekiz aylık bir süre içinde ikinci kez Türkiye'yi ziyaret edecek Burns'un gezi programı, Ankara'nın yanısıra İstanbul'a da kapsayacak. Burns, 18-19 Ocak tarihleri arasında da Türkiye'yi ziyaret etmişti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşecek olan Burns'un, Türkiye ziyareti sırasında Washington'un, iki ülke arasında "stratejik ortaklığı" canlandırma arzusunu vurgularken Türkiye'nin AB sürecine tam destek vereceği belirtiliyor.

Buna karşın, başta Irak ve İran olmak üzere bölgesel sorunları da görüşecek olan Burns, Bush Yönetiminin yeni Türk hükümetinden beklentilerini de dile getireceği ifade ediliyor.

Bu çerçevede, Burns'un, "ruhban okulu"nun açılması, TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesi ve Türkiye-Ermenistan arasındaki sorunun çözümlenmesi taleplerini dile getirmesi bekleniyor.

Türk tarafı ise, Kuzey Irak'taki PKK varlığından duyulan büyük rahatsızlığını bir kez daha vurgulayacak. (ANKA)