Burma'da Askeri Cunta Yabancı Yardım Görevlilerinin Ülkeye Girişine İzin Verdi

Burma'da Askeri Cunta Yabancı Yardım Görevlilerinin Ülkeye Girişine İzin Verdi

Iüükasırga Felaketinin Yerle Bir Ettiği Myanmar'ı Gezen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki -Moon, Ülkenin Askeri Yönetiminin Yabancı Yardıma İzin Verdiğini Söyledi. BM Genel Sekreteri, Burma Lideri General Than Shwe'nin Yabancı Yardım Görevlilerinin Ülkeye Girmesine İzin Verdiğini Belirtti.

Burma'da Askeri Cunta Yabancı Yardım Görevlilerinin Ülkeye Girişine İzin Verdi

ıÜüKasırga felaketinin yerle bir ettiği Myanmar'ı gezen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ülkenin askeri yönetiminin yabancı yardıma izin verdiğini söyledi. BM Genel Sekreteri, Burma lideri General Than Shwe'nin yabancı yardım görevlilerinin ülkeye girmesine izin verdiğini belirtti.

Ülkenin yeni başkenti Naypyidaw'da Shwe ile 2 saati aşkın görüşen Ban Ki-moon, kendisinden yabancı yardıma izin vermesini istediğini belirtti. Ban, görüşme sonrasında, "Shwe ile ççok iyi bir görüşme gerçekleştirdim, özellikle de yardım çalışanları konusunda." dedi.

Bir gazetecinin bunun "yeni bir dönüm noktası" olup olmadığının sorulması üzerine ise BM Genel Sekreteri, "Evet, öyle olduğunu düşünüyorum. Hangi ülkeden olduğuna bakılmaksızın yardım çalışanlarının ülkeye girmesine izin verdi." diye ekledi.

Burma'nın askeri yönetimi yabancı yardım görevlilerinin şu ana kadar ülkeye girişine izin vermemiş, Ban Ki-moon'un daha önce bu minvaldeki çağrılarını ise reddetmişti.

Genel Sekreter Ban, Burma'da tayfundan en çok zarar gören Irrawaddy deltasını helikopterle gezdi. Birleşmiş Milletler tayfundan etkilenenlerden sadece yüzde 25'ine yardım ulaştırılabildiğini açıklamıştı.

Burmalı liderler, felaket sonrası ölü sayısının yaklaşık 78 bin, kayıpların ise 56 bin olduğunu bildiriyor.