Burkina Faso Haberleri

Burkina Faso haber, Burkina Faso son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Burkina Faso - 28.04.2021
Sahel bölgesinde 29 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor
Şiddet olaylarından en fazla etkilenen ülkeler arasında Burkina Faso, Çad, Mali ve Nijer sıralandı.
Burkina Faso - 27.04.2021
Burkina Faso'da silahlı saldırıda 20'ye yakın sivil öldü
Burkina Faso'da düzenlenen silahlı saldırıda 20'ye yakın sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi.
Burkina Faso - 27.04.2021
Burkina Faso'da 2 İspanyol gazeteci öldürüldü
Burkina Faso'da kaçak avcılığı engellemek amacı ile devriye yapan ekiplere düzenlenen pusuda kaçırılan 2 İspanyol gazetecinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Burkina Faso - 27.04.2021
Burkina Faso'da 2 İspanyol ve bir İrlandalı gazetecinin öldürüldüğü açıklandı
İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Burkina Faso'da kaybolan 2 İspanyol ve bir İrlandalı gazetecinin silahlı kişiler tarafından öldürüldüğünü belirtti.
Burkina Faso - 27.04.2021
"TRT Çocuk Kitaplık" uygulaması ilk 3 günde 100 bin kişi tarafından indirildi
Çocukların okuma alışkanlığına katkı sunarken aileleriyle birlikte kaliteli, eğlenceli ve eğitici zaman geçirebilmelerini hedefleyen TRT Çocuk Kitaplık uygulaması, Fransa'dan İran'a, Kazakistan'dan Burkina Faso'ya kadar 40'ı aşkın ülkede indirildi.
Burkina Faso - 20.04.2021
Son dakika gündem: Almanya'daki Türkler, camide veremedikleri iftarları Burkina Fasolu Müslümanlara gönderdi
Son dakika haberler... İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (IGMG), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle camide veremedikleri iftarları Burkina Faso'daki ihtiyaç sahiplerine gönderdi.
Burkina Faso - 19.04.2021
Fransa, eski Cumhurbaşkanı Sankara cinayetiyle ilgili bazı belgeleri Burkina Faso'ya teslim etti
Fransa, talep üzerine eski Cumhurbaşkanı Thomas Sankara cinayetiyle ilgili bazı belgeleri, Burkina Faso yetkililerine ulaştırdı.
Burkina Faso - 19.04.2021
Son dakika haber: Nijer'de silahlı saldırıda 19 sivil öldü
Sahel bölgesinde Burkina Faso, Mali ve Nijer sınırlarıyla kesişen Liptako bölgesi, son yıllarda terör örgütü El Kaide'ye bağlı gruplarla DEAŞ'ın saldırılarına maruz kalıyor.
Burkina Faso - 16.04.2021
Afrika'da 100 milyondan fazla insan gıda sorunuyla karşı karşıya
Gıda kriziyle en fazla karşı karşıya kalan bölgeler arasında Güney Sudan, Somali, Etiyopya'nın Tigray bölgesi, Çad Gölü Havzası, Burkina Faso, Mali ile Nijer sınırı gösterildi.
Burkina Faso - 15.04.2021
Burkina Faso'da bir platform, eski Cumhurbaşkanı Sankara cinayetiyle ilgili Fransa'nın arşivlerini talep etti
Burkina Faso'da "Sankara İçin Adalet, Afrika İçin Adalet" adlı uluslararası platform, Burkina Faso'nun eski Cumhurbaşkanı Thomas Sankara cinayetinde Fransa'nın rolünü araştırmak üzere arşivlerini açmasını istedi.
Burkina Faso - 15.04.2021
Burkina Faso'da silahlı saldırıda en az 8 korucu öldü
Burkina Faso'da silahlı kişilerin düzenlediği saldırıda en az 8 korucu yaşamını yitirdi.
Burkina Faso - 14.04.2021
Son dakika haberleri | Eski Burkina Faso Devlet Başkanı Compaore, selefi Sankara'yı öldürmekle suçlandı
Son dakika gündem haberi: Burkina Faso'da askeri mahkeme, eski Devlet Başkanı Blaise Compaore'yu, 1987'deki darbe sonucu görevi devraldığı Devlet Başkanı Thomas Sankara'yı öldürmekle suçladı.
Burkina Faso - 12.04.2021
Burkina Faso'da kaçırılan iki kişi cami avlusunda katledildi
Burkina Faso'da silahlı kişiler kaçırdıkları iki kişiyi öldürdü.
Burkina Faso - 12.04.2021
Hayrat İnsani Yardım Derneği, ramazanda Türk ve Suriyelilerin sofralarını şenlendirecek
Bu yıl da ramazan için yaptıkları planlamalar kapsamında, belirlenen ihtiyaç sahibi insanlara sıcak yemek ve gıda yardımlarını ulaştıracaklarını ifade eden Toprak, şöyle konuştu: "Salgından dolayı ramazanda iftar yemeği veremiyoruz, onun yerine evlere iftarlık sıcak yemek dağıtımımız olacak. Şanlıurfa ve koordinemizdeki bölgede tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlardan başta yaşlı, hasta, engelli ve evde tenceresi kaynamayan yetim ailelerimize hazırladığımız sıcak yemeklerimizi ramazan boyunca evlerine götürüp teslim edeceğiz. Bu yardımlarla ramazanın güzelliğini, bereketini ve mutluluğunu, bu ailelerimize de yaşatmak istiyoruz. Her yıl yaptığımız yardımlar inşallah bu yıl daha da artarak devam edecek. Şimdilik Şanlıurfa ve bölgemizde 75 bin kişilik sıcak yemek dağıtımını gerçekleştireceğiz. Ayrıca belirlediğimiz ihtiyaç sahibi 5 bin aileye ise gıda kolilerini ise ramazan öncesinde dağıtacağız." Barış Pınarı bölgesinde ve Burkina Faso'da 140 bin kişiye sıcak yemek Toprak, Barış Pınarı Harekatı sayesinde terörden arındırılan Suriye'nin Tel Abyad ile Rasulayn ilçelerinde ve Burkina Faso'da, mağdur ve mazlum halkın iftar sofralarının da derneğin katkılarıyla bereketleneceğini ifade etti.
Burkina Faso - 09.04.2021
Son dakika: Afrikalı STK'ler, terörle mücadelede insan haklarının gözetilmesi çağrısında bulundu
Mali ve Nijer'deki saldırılar Nijer İnsan Hakları Ulusal Komisyonu (CNDH), 2 Nisan'da G5 Sahel Gücü bünyesinde görev yapan bazı Çadlı askerlerin Nijer'in Burkina Faso sınırına yakın Tera kentinde 11 yaşında bir kız çocuğu ve iki kadına tecavüz ettiğini duyurmuştu.
Burkina Faso - 06.04.2021
Burkina Faso'da silahlı saldırıda 3 jandarma, 4 korucu öldü
Burkina Faso'da düzenlenen silahlı saldırıda 3 jandarma ve 4 korucu öldü.
Burkina Faso - 05.04.2021
Senegal, Batı Sahra'da konsolosluk açtı
Ed-Dahla'da konsolosluk açan ülkeler ise Gambiya, Gine, Cibuti, Liberya, Burkina Faso, Gine Bissau, Ekvator Ginesi, Haiti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Senegal.
Burkina Faso - 04.04.2021
Nijer'de tecavüzle suçlanan 3 Çadlı asker gözaltına alındı
Ülkedeki Nijer İnsan Hakları Ulusal Komisyonu (CNDH), 2 Nisan'da G5 Sahel Gücü bünyesinde görev yapan bazı Çadlı askerlerin Nijer'in Burkina Faso sınırına yakın Tera kentinde 11 yaşında bir kız çocuğu ve iki kadına tecavüz ettiğini duyurmuştu.
Burkina Faso - 03.04.2021
13 ülkeye yeni büyükelçi atandı
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Atama Kararnamesi'ne göre; Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral merkeze alınarak yerine Cahit Bağcı atandı. Polonya Cumhuriyeti Büyükelçisi Tahsin Tunç Üğdül merkeze alındı. Üğdül'ün merkeze alınmasıyla boş kalan koltuğa Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Kırgızistan Büyükelçiliğine ise Ahmet Sadık Doğan atandı. Myanmar Birliği Büyükelçisi Haydar Kerem Divanlıoğlu görevden alınarak yerine Ali Sait Akın, Sieraa Leone Cumhuriyeti Büyükelçisi Deha Erpek merkeze alınarak yerine Sibel Erkan atandı. İspanya Krallığı Büyükelçiliğine Burak Akçapar, Burkina Faso Büyükelçiliğine Nilgün Erdem Arı atandı.
Burkina Faso - 03.04.2021
On üç ülkeye yeni büyükelçi atandı
Polonya Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Ahmet Sadık Doğan, Myanmar Birliği Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Ali Sait Akın, Sierra Leone Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Ekonomik İkili İşler Genel Müdür Yardımcısı Sibel Erkan, İspanya Krallığı Büyükelçiliğine, Dış Politika, Analiz ve Eşgüdüm Genel Müdürü Burak Akçapar ve Burkina Faso Büyükelçiliğine, İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Nilgün Erdem Arı getirildi.
Burkina Faso - 02.04.2021
Mali'de BM üssüne saldırı: 4 ölü
Öte yandan Fransa 2014 yılında, bölgede "Barkhane" terörle mücadele operasyonu düzenlemişti. BM ise Burkina Faso, Moritanya, Mali, Nijer ve Çad'ın desteği ile bölgede göreve başlamıştı.
Burkina Faso - 02.04.2021
Burkina Faso'da silahlı kişilerin saldırısında 6 sivil hayatını kaybetti
Burkina Faso'nun kuzeyinde silahlı kişilerin sivillere yönelik saldırısında 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Burkina Faso - 31.03.2021
İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Rusya ile yaşadıkları casusluk krizini değerlendirdi Açıklaması
Di Maio, 2017'den bu yana Nijer ve Burkina Faso'da açtıkları büyükelçiliklerle Sahra altı Afrika'daki varlıklarını güçlendirdiklerini bunu Mali ve Çad'da açılacak yeni büyükelçiliklerin izleyeceğini ifade ederken, "Sahel, Sahra altı Afrika ile Avrupa-Akdeniz bölgesi arasında jeostratejik önemi nedeniyle İtalya için bir önceliktir.
Burkina Faso - 30.03.2021
Son dakika haberleri! BM'ye göre Fransa, Mali'de 3 Ocak'ta düzenlenen hava saldırısında 19 sivili öldürdü
Fransa, 2013 başında Mali'deki "Serval" isimli askeri harekatın ardından 1 Ağustos 2014'te "Barkhane" operasyonunu başlatmıştı. Günlük maliyeti 1 milyon avro olan Barkhane operasyonunda Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer'den toplam 5 bin 100 asker görev yapıyor.
Burkina Faso - 29.03.2021
Fildişi Sahili'nde orduya yönelik saldırılarda 3 asker öldü, 5 asker yaralandı
İlk olarak Kafolo'daki birliklerin, Burkina Faso sınırından gelen 60 kadar silahlı teröristin saldırısına uğradığı ve 1 saat süren çatışmada teröristlerin püskürtüldüğü belirtildi.
Burkina Faso - 26.03.2021
Fransız ordusu Mali'de sivilleri öldürmekle suçlanıyor
Fransa, 2013 başında Mali'deki "Serval" isimli askeri harekatın ardından 1 Ağustos 2014'te "Barkhane" operasyonunu başlatmıştı. Günlük maliyeti 1 milyon avro olan Barkhane Operasyonu'nda Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer'den toplam 5 bin 100 asker görev yapıyor.
Burkina Faso - 25.03.2021
Nijer'de sivilleri hedef alan saldırıda 11 kişi öldü
Nijer'in Burkina Faso sınırındaki 2 köye düzenlenen silahlı saldırıda 11 sivil yaşamını yitirdi.
Burkina Faso - 23.03.2021
Nijer'in kuzeybatısındaki köylere düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 137'ye çıktı
Sahel bölgesinde "3 ülke sınırı" olarak bilinen Burkina Faso, Mali ve Nijer, son yıllarda terör örgütü El Kaide'ye bağlı gruplarla DEAŞ'ın saldırılarına maruz kalıyor.
Burkina Faso - 18.03.2021
Afrika'da Fransa'nın imajı kötüye giderken Türkiye yükseliyor
Araştırmaya Cezayir, Tunus, Mısır, Etiyopya, Kenya, Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kamerun, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Senegal ve Fas katıldı.
Burkina Faso - 18.03.2021
Son dakika... Pakistan, Nijer'deki terör saldırısını kınadı
Mali ile Burkina Faso sınırında yer alan Tillaberi, sık sık terör örgütlerinin hedefi oluyor.
Burkina Faso - 17.03.2021
KKTC'den tüm Afrika ülkelerine uçuş yasağı
KKTC Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, son 14 gün içerisinde Cezayir, Angola, Benin, Botsuana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Kape Verde, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komoros, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo, Cibuti, Mısır, Ekvator Ginesi, Eritre, Esvantini, Ethopya, Gabon, Gambia, Gana, Gine, Gine-Bissau, Fildisi Sahili, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mauritius, Fas, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Siera Leone, Somali, Guney Afrika, Guney Sudan, Sudan, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Zambiya, Zimbabve, Sahravi, Somaliland, Kanarya Adalari, Cauta, Fransiz Guney ve Antartik Adalari, Maderya, Mayette, Melilla, Soberanya, Reunion, Pelagie Adalari, Sokatra, Saint Helena Ascension ve Tristan da Cunha'da bulunan kişilerin KKTC'ye girebilmeleri için gerekli şartlara değinildi.
Burkina Faso - 17.03.2021
Nijer'de 58 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası 3 günlük yas
Mali ile Burkina Faso sınırında yer alan Tillaberi, sık sık terör örgütlerinin hedefi oluyor.
Burkina Faso - 16.03.2021
Nijer'de terör saldırısında 58 sivil hayatını kaybetti
Mali ile Burkina Faso sınırında yer alan Tillaberi, sık sık terör örgütlerinin hedefi oluyor.
Burkina Faso - 05.03.2021
Mali'de imamlar, radikalizmle mücadele kapsamında formasyona başladı
ECOWAS bu formasyonu daha önce Nijerya, Nijer ve Burkina Faso'daki imamlara da vermişti.
Burkina Faso - 05.03.2021
Cansuyu Derneği Burkina Faso'da 20 su kuyusunu hizmete açtı
Cansuyu Derneği, yılın sadece 2 ayı yağış alan Afrika'daki en kurak ülkelerden Burkina Faso'da 20 su kuyusu açtı.
Burkina Faso - 03.03.2021
Son dakika haber | Burkina Faso'da ambulansa saldırı: 6 ölü
Bir son dakika haberine göre Burkina Faso'da bir ambulansın geçişi sırasında yola tuzaklanan mayının patlaması sonucu 6 kişi hayatını kaybetti.
Burkina Faso - 01.03.2021
Son dakika haberleri | Burkina Faso'da altın madeninde meydana gelen heyelanda 11 kişi öldü
Son dakika gündem haberi... Burkina Faso'da altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonucunda 11 kişi yaşamını yitirdi.
Burkina Faso - 26.02.2021
ANALİZ – Post-modern kolonyalizm: Fransa'nın Afrika siyaseti
Kolonyalizmin evrilmesi Birinci Dünya Savaşı sonunda Afrika milletleri kolonileri tartışmaya başlamış ve itirazlarını yükseltmişlerdir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise artık sömürgeciliğe karşı mücadeleler baş göstermiş ve büyük güçler strateji değiştirerek idare ettikleri devletlerin bağımsızlıklarını tanımışlardır. Zira bu bir zorunluluktu. Milliyetçilik, bağımsızlık ve özgürlük kavramlarına direnilmesi, zaten İkinci Dünya Savaşı'ndan bitkin çıkmış devletler (özellikle Fransa) için telafisi mümkün olmayan bir durum meydana getirebilirdi. Mamafih doğrudan idare yerine, özellikle ilgili devletlerle ekonomilerinin idaresi, bölgedeki vatandaşlarının güvenliğinin tesis edilmesi konusunda gereken silahlı kuvvetlerin temini gibi hususlarda aktif olmayı içeren anlaşmalar tercih edilerek strateji değişikliğine gidilmiştir. Bu noktada V. Cumhuriyet'in kurucusu General Charles de Gaulle Fransa'nın Afrika politikasını belirleyen liderdir. Aynı zamanda Fransa sağının fikir babası ve devletin halihazırdaki temel kurucu felsefesinin banisi olarak kabul edilmektedir. Buna göre "Fransa ne pahasına olursa olsun Afrika'daki çıkarlarını korumalıdır" paradigması dışişlerinin temel siyasetidir. Nitekim savaşın akabinde kurulan hükümet 25 Aralık 1945'te Afrika Finans Topluluğu'nu kurarak üye ülkelerin kullanacağı para birimi olarak özel bir Frank'ı kabul ettirdi: "Communauté financière d'Afrique" (CFA). Bunun anlamı Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahilleri, Mali, Senegal, Nijer, Togo ve Gine'nin Fransa kontrolü altındaki bir merkez bankası tarafından basılan Frank'ı kullanmalarıdır.
Burkina Faso - 21.02.2021
Cezayir "Afrika'nın Sahel bölgesine asker gönderileceği" haberlerini yalanladı
Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından Afrika'nın Sahel bölgesinde terörle mücadelesine destek için oluşturulan "G5 Sahel Gücü" adı verilen 5 bin kişilik ordunun kurulmasına Fransa öncülük etmişti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Burkina Faso Haberleri | Burkina Faso Haber - Haberler - Sayfa 5 - Burkina Faso haberleri, son dakika burkina faso haber ve gelişmeleri burada. Gölcük'ten Burkina Faso ve Mali'ye iftar yemeği ulaştırıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 27.11.2021 15:05:49. #1.16#

title