Burger Hastalığına Yakalanan Baba Yardım Bekliyor

Burger Hastalığına Yakalanan Baba Yardım Bekliyor

Bir tür damar hastalığı olan Burger hastalığına yakalandıktan sonra bacağını kaybeden Abdullah Bilen, diğer bacağının kesilmemesi için yardım bekliyor

Yaşam mücadelesi veren acılı baba Bilen, yaşadıklarından dolayı psikolojisinin bozulduğunu, bu yüzden de çocuklarının ve eşinin kendisinden korktuğunu söyledi.Bağcılar’da ikamet eden Abdullah Bilen (34), 8 sene önce bacağında çıkan sivilcenin Burger hastalığına dönüşmesi üzerine sağ bacağını kaybetti. O günden sonra ailesini geçindirebilmek için hayat mücadelesi veren 5 çocuk babası Bilen, 2 sene önce tekrar vücudunda uyuşmalar hissetti ve yatakta oturarak uyur hale geldi. Tekrar hastanelere giden baba Bilen, ağrıların yok olması için doktorlardan sol bacağının da kesilebileceğini duydu. Bunun üzerine neye uğradığını şaşıran baba Bilen, hem yaşam mücadelesi veriyor, hem de uzanacak bir yardım eli bekliyor.Yaşadıklarını anlatan acılı baba Abdullah Bilen, her şeyin askerden geldikten sonra başladığını söyleyerek “ Bir gün sağ bacağımda sivilce çıktı. Hastaneye gittiğimde doktorlar Burger hastalığına yakalandığımı, sağ bacağımın kesilmesi gerektiğini söyledi. Acılarımın dinmesi için bacağımı kaybettim. Bacağım kesildikten sonra 2 defa mide ve bağırsaklarımdan ameliyat oldum, sırtıma pil takıldı ama onlarda bir fayda etmedi ve yine acılarıma döndüm. 95 kilodan 55 kiloya düştüm. 8 senedir de çekiyorum ben bu derdi. Şimdi acılarım biraz olsun dinsin diye ağrıları giderici bant kullanıyorum. Ama acılarım dinmiyor. Tek bacağım kalmıştı şimdi o bacağımda ağrıyor ve bacağımdan yaralar çıkıyor. Doktorlar her an onu da kesebiliriz diyor” dedi.Acılarının gün geçtikçe çoğaldığını, yaklaşık 2 senedir de yatakta uzanarak yatamadığını belirten Bilen, “Sabahlaları acılar içerisinde uyanıyorum. Bu durumundan dolayı komşularımız üzülüyor ama onlarında ellerinden fazla bir şey gelmiyor. Yardım bekliyorum” ifadelerini kullandı.Komşularının ve belediyenin yardımları ile geçimini sağladıklarını çekinerek dile getiren Abdullah Bilen, “ Ayağım kesildiğinde 2 kızımı okutamadım. Aç kaldığımız günler oldu. Şimdi 5 kızımdan 2 tanesini okuyamıyor. Neyse ki diğer kızım da küçük, okula gitmiyor” şeklinde konuştu.Bu durumundan dolayı da psikolojisinin bozulduğunu söyleyen Bilen, çocuklarının ve eşinin kendisinden korktuğunu akli dengesinin de bir gidip bir geldiğini belirtti.“Birçok hastaneye gittim ancak hiçbir sonuç alamadım” diyen Baba Abdullah Bilen, “Gitmediğim hastane kalmadı. Ama o hastanelerde paramın olmadığını biliyordu. Psikolojim o kadar bozu ki ön yargılarım çoğaldı.Ameliyatıma profesörün gireceğini söylemişlerdi girmedi. Hastanelerin paramın olmadığını bildiği için acaba bu yüzden mi ilgilenmemişlerdi onu da bilmiyorum. Türkiye’de ya da Dünya’da benim bu derdime çare olabilecek bir doktor var mı? onu da bilmiyorum” dedi.

BURGER HASTALIĞI NEDİR?

Burger hastalığı, çoğunlukla yetişkin ve orta yaştaki erkeklerde görülen ve tedavi edilmediği takdirde tekrar edilebilen bir tür damar hastalığıdır. Hatta tedavi edilmediği ve tedbirleri alınmadığı takdirde bacağın kesilme riski söz konusu olabilir.

ŞENGÜL KARAKIŞ