Burdur YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Mandal: Türkiye Yükseköğretime Erişide Dünya İkincisi

Burdur YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Mandal: Türkiye Yükseköğretime Erişide Dünya İkincisi

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Mandal: Türkiye yükseköğretime erişide dünya ikincisiBURDUR'da, düzenlenen 17'nci Bölge Bilimi ve Bölge Planlama Kalkınma Kongresi'ne katılan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Mandal: Türkiye yükseköğretime erişide dünya ikincisi

BURDUR'da, düzenlenen 17'nci Bölge Bilimi ve Bölge Planlama Kalkınma Kongresi'ne katılan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin yükseköğretime erişimde dünya ikincisi olduğunu söyledi.

Burdur'da dün başlayan Bölge Bilimi ve Bölge Planlama Kalkınma Kongresi kapsamında 'Üniversiteler ve Bölgesel Gelişme' konulu panel düzenlendi. Panele, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Dalkıran ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılışında konuşan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin yükseköğretime erişimde dünya ikincisi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Mandal, Türkiye'de her yıl 2 milyonun üzerinde öğrencinin sınava girdiğini ifade etti. 2017-2018 öğretim yılında 147 ülkenin referanslandığı bir doküman olan ve bir ay önce yayınlanan Küresel Rekabet Endeksi'nde, Türkiye'nin yükseköğretime erişimde (girmede) 18- 24 yaş grubu arasında dünyada ikincisi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mandal, "Ama bunun çıktı (istihdam) boyutunun dikkatli kurgulanması gerekiyor" dedi. Üniversitelerin tek tipli bir yapıdan daha farklı misyonlara odaklı farklılaşmaya ihtiyacı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mandal, "Sistemde 184 yükseköğretim kurumu var ama hepsinin misyonu aynı idi. Devlet üniversitelerinin misyonlarının çeşitlenmesi gerekiyor" dedi. 2006 yılından sonra 41 üniversite kurulduğunu kaydeden Prof. Dr. Hasan Mandal, bunların bulundukları bölgenin gelişmesine katkıda bulunması gerektiğini, panele katılan beş üniversitenin pilot seçildiğini söyledi. Prof. Dr. Mandal'ın konuşmasının ardından Prof. Dr. Adem Korkmaz, Prof. Dr. Vatan Karakaya, Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Prof. Dr. İbrahim Çapak illerindeki misyon farklılaşması ve bölgesel kalkınma konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kaynak: DHA