Burdur Halk Eğitim Merkezi Kurs Zengini

Burdur Halk Eğitim Merkezi Kurs Zengini

Burdur Halk Eğitim Merkezi'nce Bu Yıl 69 Ayrı Dalda Kurs Açıldı. En Fazla Talebin Bilgisayar Kullanımı ile Halk Oyunları Kurslarına Gösterildiği Bildirildi.

Burdur Halk Eğitim Merkezi Kurs Zengini

Burdur Halk Eğitim Merkezi'nce bu yıl 69 ayrı dalda kurs açıldı. En fazla talebin bilgisayar kullanımı ile halk oyunları kurslarına gösterildiği bildirildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu'nda 69 ayrı dalda kurs verilirken, 12 kurs ise tamamlanmış durumda. Açılan kurslar arasında en fazla ilgiyi bilgisayar ve halk oyunları kursları görüyor. Hastanelerde hasta kabul ve sevk işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştiren 'Tıbbi sekreterlik kursu' da ilgi gösterilen dallar arasında. Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mehmet Orhan, 15 kişiyi dolduran her gruba kurs açıldığını belirterek, tıbbi sekreterlik kursunda şimdiden 253 kişinin sırada beklediğini bildirdi.

2008 Eylül döneminde başlayan kurslar arasında bulunan bilgisayar kurslarına bayanların yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Ücretsiz verilen kurs sonunda bitirme belgesi veriliyor. Böylece bir meslek sahibi olan kursiyerler daha kolayca istihdam edilebiliyor.HEM ÖĞRENİYOR HEM PARA KAZANIYORLARBurdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu'nda dikiş nakış kurslarına katılan kursiyerler, hem öğreniyor, hem de çeyiz hazırlıyorlar.

Teknolojinin gelişmesiyle el emeğine pek rastlanmayan günümüzde, bu durum Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulunda tersine işliyor. Dışarıda ortalama 300 YTL'den satılan çeyizlik takımı burada 70 YTL'ye mal edilerek işçilik dâhil 150 YTL'den satılıyor. Kursiyerler çocuklarına, torunlarına çeyizlik hazırladıklarını belirtirken, sipariş alarak hane ekonomilerine katkıda bulunduklarını söylüyorlar. Trikotaj kurslarına katılan bayanlar da kazak örmesini öğrenirken, bunları satarak gelir sağlamış oluyor.

Öte yandan yapılan araştırmalara göre ülke genelinde faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezleri arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu'nun açtığı kurs ve kursiyer sayısı kıyaslamasında Türkiye'de ilk on sırada yer alıyor. (CİHAN)