Burdur Emekli Öğretmen 52 Yıldır Ağaca Hayat Veriyor - Haberler
Haberi Paylaş

Burdur Emekli Öğretmen 52 Yıldır Ağaca Hayat Veriyor

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Burdur Emekli Öğretmen 52 Yıldır Ağaca Hayat Veriyor

Emekli öğretmen 52 yıldır ağaca hayat veriyor *- BURDUR'da huzurevinde kalan emekli öğretmen 72 yaşındaki Mehmet Özbakır, 52 yıldır ağaca hayat veriyor.

Emekli öğretmen 52 yıldır ağaca hayat veriyor

*- BURDUR'da huzurevinde kalan emekli öğretmen 72 yaşındaki Mehmet Özbakır, 52 yıldır ağaca hayat veriyor. 500'e yakın eseri bulunan iş ve teknik eğitim öğretmeni Özbakır, Atatürk'ün Burdur'a geliş tarihi olan 6 Mart'ta sergi açacak.

Ağaç oymacılığına 1964 yılında başlayan, sanatını öğretmen okuluna başladıktan sonra da devam ettiren Mehmet Özbakır, görev yaptığı dönemde binlerce öğrenci yetiştirdi. Emekli olduktan sonra da sanatını bırakmayan iş ve teknik eğitim öğretmeni Özbakır, yaşı ilerleyince uğraşısına ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra Burdur Belediyesi Berberoğlu Vakfı Huzurevi'ne yerleşen Mehmet Özbakır, bir süre önce huzurevini ziyarete gelen Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi'nde görevli usta öğretici Hülya Altuğ sayesinde sanatını yeniden icra etmeye başladı.

'500'E YAKIN ESERİM VAR'

Ağaç oymacılığının kendisi için bir tutku olduğunu söyleyen Mehmet Özbakır, "En ufak parçalardan, çam kabuklarından, yumuşak şeylerden başladım. Para karşılığında değil. Ben bundan çok zevk alıyorum. İyi bir şey çıkarabildim mi mutlu oluyorum. Genelde ağaç köklerinden, ağaçların kendilerinden orjinal şeyler yapmaya çalışıyorum. 500'e yakın eserim var" dedi. Daha önce Isparta, Burdur, Antalya ve ilçelerinde 9 sergi açan Mehmet Özbakır, Atatürk'ün Burdur'a geldiği tarih olan 6 Mart'ta 10'uncu sergisini açmaya hazırlanıyor.

Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi usta öğreticisi Hülya Altuğ da "Mehmet amcamla yaşlılar yurdunda tanıştık. Sanata yakınlığından dolayı Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi'ne davet ettik. Mehmet amca ahşap oymacılığı yapıyor. Kök ağaçlardan, atık malzemelerden birçok eseri var. 6 Mart günü Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi ile birlikte Mehmet amcama güzel bir sergi açacağız. Beraberce sanatın devamlılığını sağlayacağız" diye konuştu.

Burdur Emekli Öğretmen 52 Yıldır Ağaca Hayat Veriyor

Burdur Emekli Öğretmen 52 Yıldır Ağaca Hayat Veriyor

Burdur Emekli Öğretmen 52 Yıldır Ağaca Hayat Veriyor

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title