Burdur'da 38 Yıllık Deprem Evlerinin Yerine Modern Konutlar Yapılacak

Burdur'da 38 Yıllık Deprem Evlerinin Yerine Modern Konutlar Yapılacak

Kentsel Dönüşüm Projesi Hazırlıklarına Başlayan Burdur Belediyesi, 1971 Yılında Bozkurt Mahallesi'nde Yaptırılan Deprem Evlerinin Yerine, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İşbirliğiyle Yeni Konutlar İnşa Edecek.

Burdur'da 38 Yıllık Deprem Evlerinin Yerine Modern Konutlar Yapılacak

Kentsel dönüşüm projesi hazırlıklarına başlayan Burdur Belediyesi, 1971 yılında Bozkurt Mahallesi'nde yaptırılan deprem evlerinin yerine, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğiyle yeni konutlar inşa edecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, hem kentin modernleşmesi, hem de çağdaş yaşam olanaklarının halka sunulması açısından projenin çok önemli olduğunu söyledi. Projeden TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı haberdar ettiklerini bildiren Duygulu: "Biz Bayraktar'a konuyu açtığımızda kendiside gayet olumlu buldu. Deprem evleri zaman içerisinde deformasyona uğradı. Zaman içerisinde standartlar yükseldikçe, yaşam çevresi güçlendikçe, bu evler giderek kötü bir görüntü oluşturmaya başladı. Biz hem Burdur'u hem daha yaşanabilir bir kent haline getirmek hem de burada yaşayan insanları daha modern ve güzel konutlara kavuşturmak amacındayız."diye konuştu.

Yeni konutların 75-80 metrekareden daha küçük olmayacağını belirten Duygulu, "Konutlardan öncelikli olarak evleri yıkılacak hak sahipleri faydalandırılacak. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya arasında imzalanan ön protokolle etüt anlamında projenin başlatılmasına karar verildi." ifadelerini kullandı.

Fizibilite raporunun hazırlanması ve kabul edilmesinin ardından TOKİ ve Burdur Belediyesi arasından nihai protokol imzalanacağını belirten Duygulu, 2010 yılında kentsel dönüşüm projesine başlanacağını ifade etti.

Deprem evleri sakinlerinden Mustafa Yıldırım, projenin geçen yıl konuşulduğunu ve pek fazla ilgi görmediğini söyledi. Hamide Kara ise, konutların 3 odalı olduğunu belirtti. Odalardan bir tanesine karyola dahi sığmadığını anlatan Kara "Evimiz küçük ama biz memnunuz. Evim cadde üzerinde. Yeni evler yapıldığında bana cadde üzerinden ev vermezler. Biz vergimizi asfalt kenarı diye iki misli veriyoruz. Beni dağın başında bir yere yerleştirirlerse gönlüm olmaz. Evim dar olsun ama yine yerinde olsun." diye konuştu.

Belediyenin yıkacağı 389 konut, üçer katlı 53 bloktan oluşuyor.(CİHAN)