Burdur-73 Yaşındaki Cennet Teyze Okuma Yazma Öğreniyor

Burdur-73 Yaşındaki Cennet Teyze Okuma Yazma Öğreniyor

73 yaşındaki Cennet teyze okuma yazma öğreniyorBurdur'da oturan 6 çocuk, 14 torun sahibi 73 yaşındaki Cennet Katıyürek, Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı kursta okuma yazma öğreniyor.

73 yaşındaki Cennet teyze okuma yazma öğreniyor

Burdur'da oturan 6 çocuk, 14 torun sahibi 73 yaşındaki Cennet Katıyürek, Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı kursta okuma yazma öğreniyor. Okuma yazma bilmediği için otobüse bile birilerine sorarak bindiğini, faturaları başkalarına okuttuğunu söyleyen Katıyürek, Bir devlet dairesinde işim olduğunda nereye gideceğimi bilemiyordum. Şimdi az çok okuyorum dedi.

Burdur'da oturan Cennet Katıyürek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde 5 Mart'ta başlatılan 'Okuryazarlık Seferberliği' programı kapsamında Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitimi Merkezi'nin USO İlkokulu'nda açtığı okuryazarlık kursuna katıldı.

'ŞİMDİ AZ ÇOK OKUYORUM'

Cennet Katıyürek, okuma yazma bilmediği için otobüse bile birilerine sorarak bindiğini anlattı. Eve gelen faturaları başkalarına okuttuğunu söyleyen Katıyürek, Gelen evrakları birileri okursa öyle biliyoruz ne olduğunu. Bir devlet dairesinde işim olduğunda nereye gideceğimi bilemiyordum. Şimdi az çok okuyorum. Çok şükür. Okumak çok iyi bir şey. Hepimiz okuryazar olalım. Kursumuz çok iyi gidiyor, katılan arkadaşlar okuma yazmayı öğrenme gayretinde. Hocamız çok iyi. Okumayan kimse kalmasın dedi.

'YABANCI UYRUKLULAR DA KATILIYOR'

Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Akan, Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin başlattığı seferberlik kapsamında ilimizdeki iki Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan okuma yazma kursuna il merkezinde yaklaşık 300 kursiyer katıldı. Düzenli şekilde devam eden kurslar 120 saat sürecek. Birinci kademe kurs belgesini alan kursiyerlerimizin talep etmeleri halinde ikinci kademe kurslar da açılacak. Kurslarımıza Suriyeli ve Somalililer gibi yabancı uyruklular da katılıyor diye konuştu.

'EN YAŞLISI CENNET TEYZEMİZ'

Kurs öğretmeni Ömer Kayacan da Kursiyerlerimiz hevesli. Şartlar yüzünden okuyamamışlar. Şimdi böyle bir imkan dolayısıyla mutlular. Sınıfımızın en yaşlısı Cennet teyzemiz de gayretli bir öğrenci. Kısa zamanda oldukça iyi olacak dedi.

Kaynak: DHA