Burcu Sallakoğlu: ''Babam yaşasaydı madalya kazanamazdım''

İtalya'nın Roma şehrinde devam eden Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda sporcularımız altın madalyayı sürekli kıl payı kaçırarak gümüşte kalıyor. Şampiyonluğu kaçıran isimlerden birisi de 72 kiloda milli formayı giyen Burcu Sallakoğlu oldu. 20 yaşındaki sporcu, ilk kez Avrupa şampiyonasında finale kalmayı başardı.

Burcu Sallakoğlu: ''Babam yaşasaydı madalya kazanamazdım''

İtalya'nın Roma şehrinde devam eden Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda sporcularımız altın madalyayı sürekli kıl payı kaçırarak gümüşte kalıyor. Şampiyonluğu kaçıran isimlerden birisi de 72 kiloda milli formayı giyen Burcu Sallakoğlu oldu. 20 yaşındaki sporcu, ilk kez Avrupa şampiyonasında finale kalmayı başardı. Ancak Hırvat rakibine yenilerek Avrupa ikincisi oldu. Farklı bir kişiliğe sahip olan Burcu, rakibi kim olursa olsun çekinmeden mücadele ediyor.

12 yaşında babasını kaybettiğini belirten ve hayatını babasından önce ve babasından sonra diye iki devreye ayırdığını söyleyen Burcu, "Şiddetin hat safhada olduğu bir ailenin çocuğu olarak büyüdüm. Babam, annemi ve kardeşlerimle birlikte beni sürekli döverdi. Maddi durumumuz çok ama çok iyi olmasına rağmen huzurumuz yoktu. Babam Adanalı annem göçmen bir ailenin çocuğuydu. Ciddi boyutta kültürel farklılıklar vardı. Gerçekten şuan üzerimde tesirleri olan bir çocukluk dönemi geçirdim. Yaşadıklarımı kolay kolay kimse anlayamaz." dedi.

Kan kanseri olan babasını 35 yaşında kaybettiğini belirten genç sporcu, "Babamın tedavisi için büyük paralar harcadık. Ama hayatını kaybetti. Büyük fedakarlıklar gösteren annem bir süre babamın işlerini idare etmeye çalıştı ancak bazı nedenlerden ötürü elimizde hiçbir şey kalmadı. Bu kez maddi olarak sıkıntıya girdik. O yıllarda 12 yaşlarındaydım. Mahallemizde yer alan 'Tezel Aslanlar' isimli salona gittim. Spor yapmak istediğimi söyledim. Tekvandoyu kısa sürede sevdim. Ayrıca hocam Rıdvan Kurt benimle yakından ilgilendi. Bir baba şefkatine çok ihtiyacım olduğu anda bana yetişti. Ona ve eşine çok şey borçluyum. O dönem tekvando benim için en güzel uğraşı ve yaşadıklarımdan kurtulma fırsatı oldu." açıklamasını yaptı.

Babası olsa spor yapmasına ihtimal vermeyen Burcu, "Babam spor yapmama ve yurt dışına müsabakalara gitmeme kesinlikle izin vermezdi. Babamı sevmesem de benim yetişmem için çaba göstermesini de inkar edemem. Örneğin maddi durumumuz yerindeyken en iyi özel okullarda okudum, piyano çaldım, İngilizce öğrendim." diye konuştu. Burcu, daha sonra hislerini şöyle dile getirdi;

"Belki yaşadıklarımdan belki de farklı nedenlerden ötürü okulla pek barışamadım. Halen liseyi dışardan bitirmeye çalışıyorum. İnşallah bitirirsem seneye üniversiteye gideceğim. Yaşamla ilgili her geçen gün bir şeyler öğreniyorum. Hayata dair pek çok eksiğim olduğunu biliyorum. Çok şey yaşadım. İlerleyen yıllarda her yönden iyi bir sporcu olacağımı düşünüyorum. Bu konuda Bahri (Tanrıkulu) ağabeyi örnek alıyorum. O çok iyi bir insan."

Katıldığı şampiyonalarda rakiplerine bariz bir üstünlük kuran milli sporcu, Milli Takım Teknik Direktörü Ali Şahin tarafından takıma alınmış. Ali Şahin'e her fırsatta teşekkür eden Burcu, kendisiyle yakından ilgilendiğini, özel gayretleri nedeniyle farklı stillerde mücadele ettiğini söyledi. Türkiye'de kilosundaki iddialı isimlerle başarılı maçlar yapan yetenekli sporcu, 72 kiloda Avrupa şampiyonasına geldi. Müsabakalardan önce kendine gayet güvendiğini dile getiren milli sporcu, konuşmasını şu şeklide noktaladı;

"Müsabakalardan önce neredeyse sıfır heyecan ve korkum vardı. Çok iyi hazırlandım ve burada şampiyonluğu hak edeceğime sonuna kadar inandım. Allah'a şükürler olsun şampiyonluk için finale kadar sapa sağlam geldim. Fakat nasip değilmiş, olmadı. İkinci olduk. Artık Avrupa'da kürsüye çıktım. Şimdiki hedefim dünya şampiyonası ve olimpiyatlar."