Burak Bektaş'ın Ailesi Cinayette Aşırı Sağcı Motifin Dikkate Alınmasını İstiyor

Burak Bektaş'ın Ailesi Cinayette Aşırı Sağcı Motifin Dikkate Alınmasını İstiyor

Almanya'nın başkenti Berlin’de 5 Nisan 2012 öldürülen Burak Bektaş’ın ailesi, üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen cinayetin aydınlatılamamasının acılarını artırdığını söyledi.

Burak Bektaş'ın Ailesi Cinayette Aşırı Sağcı Motifin Dikkate Alınmasını İstiyor

Almanya'nın başkenti Berlin’de 5 Nisan 2012 öldürülen Burak Bektaş’ın ailesi, üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen cinayetin aydınlatılamamasının acılarını artırdığını söyledi. Son iki yıldır polisin ve savcılığın kendilerine hiçbir bilgi vermediğini ve dosyanın kapatılması endişesi yaşadıklarını söyleyen Baba Ahmet Bektaş, "Dört yıldır hiçbir yol alınamadı. Katil hâlâ bulunamadı. Biz polisten ve savcılıktan cinayet dosyasının kapatılmamasını istiyoruz. Bir an önce aydınlatılmalı. Polis ve savcılık iki yıldır hiçbir bilgi vermiyor. Dosyanın kapatılacağı endişesi yaşıyoruz." dedi.

"Katil bulunsa da acım dinmeyecek ama oğlumun katilinin elini kolunu sallayarak dolaşmasını istemiyorum." diyen anne Melek Bektaş, devletten olayın aydınlatılmasını beklediklerini ifade etti. İlk iki yıl polisin çok iyi çalıştığına inandıklarını söyleye anne Bektaş, son iki yılda ise hiçbir adım atılmadığını ileri sürdü.

Bektaş ailesinin avukatı Ogün Parlayan, Burak Bektaş cinayetine bakan savcının, olayı ciddiye ve ısrarlarına rağmen aşırı sağ bağlantıyı dikkate almadığını ileri sürerek, dosyanın bir an önce Federal Savcılık tarafından ele alınması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz 20 Eylül 2015’te Neukölln’de İngiliz vatandaşı Luke Holland’ı öldürdüğü gerekçesiyle gözaltında tutulan Rolf Z’nin Burak Bektaş’ı da öldürmüş olabileceğini iddiasinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen ailenin avukatı, “Rolf Z’nin evinde Hitler büstü ve resimleri bulunmuş. Silah atış eğitimi aldığı biliniyor ve Bektaş ailesine beş yüz metre uzakta bir kardeşi oturuyor. Bunlar iki cinayet arasında bağlantı olabileceğini gösteriyor. Fakat savcılık hâlâ bu ihtimali dikkate almıyor.i" ifadelerini kullandı.

NSU kurbanlarının avukatlığını yapan Mehmet Daimagüler de NSU cinayetleri sonrasında polisin ve savcılığın yabancılara yönelik işlenen cinayetlerde aşırı sağ hassasiyeti olması gerektiğini kaydetti. Burak Bektaş’ın normal hayatı olan bir genç olduğunu, herhangi bir illegal hesaplaşmaya kurban gitmediğini söyleyen Daimagüler, cinayetin aşırı sağcılar tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini yüksek gördüğünü kaydetti.