Bulgarlaştırma Kampanyasının Sorumlularına Karşı Açılan Dava Zaman Aşımına Uğradı

Bulgarlaştırma Kampanyasının Sorumlularına Karşı Açılan Dava Zaman Aşımına Uğradı

1984-1989 Yılları Arasında Bulgaristan Türkleri'ne Karşı Uygulamaya Konulan Zorla Bulgarlaştırma Politikasının Suçlularına Karşı Şimdiye Kadar Açılan Davaların Zaman Aşımına Uğradığı Bildirildi.

Bulgarlaştırma Kampanyasının Sorumlularına Karşı Açılan Dava Zaman Aşımına Uğradı

1984-1989 yılları arasında Bulgaristan Türkleri'ne karşı uygulamaya konulan zorla Bulgarlaştırma politikasının suçlularına karşı şimdiye kadar açılan davaların zaman aşımına uğradığı bildirildi.

Parlamentoya bağlı İnsan Hakları ve Din İşleri Komisyonu'nun toplantısından sonra bir açıklama yapan Başsavcı Yardımcısı Valeri Pırvanov, Bulgarlaştırma kampanyasının adli soruşturma süresinin dolduğunu kaydetti. Bulgar basını, Başsavcı Yardımcısının Parlamento Komisyonu'nun toplantısına, Türkiye'de yaşayan göçmenlerin çeşitli Avrupa kurumlarına asimilasyon kampanyasının sorumlularının mahkemeye çıkarılmadığı yönündeki şikayetlerinden sonra çağırıldığını vurguluyor. Pırvanov, komisyon üyesi milletvekilleri önünde iki defa duruşma yapıldığını, ancak o dönemde zarar gören 126 kişinin Türkiye'ye göç ettiğini ve bulunamadıklarını ifade ederek davanın durdurulduğunu söyledi. Pırvanov, davanın 1991 yılında dönemin İçişleri Bakanı Dimitır Stoyanov ve Devlet Başkanı Todor Jivkov gibi şahıslara karşı açıldığını hatırlatarak, ilk olarak Ceza Kanunu'nun 1. maddesi uyarınca ırk ve millet temeline dayanarak kin ve nefrete sevk etmek suçundan açıldığını belirtti. Mahkemeyle ilgili evrakların Türkiye'ye gönderildiğini söyleyen Pırvanov, şimdiye kadar sözkonusu 126 kişinin bulunup sorgulanmadığını kaydetti. Bu nedenle de mahkemenin, ikinci dava talebini kabul etmediğini ifade etti.

Pırvanov, Türkiye'de bulunan bu 126 kişinin sorgulanmadan davanın tamamen iptal edilemeyeceğini belirtti. Bu şahısların sorgulaması sırasında yeni suç unsurlarının tespit edilmesi halinde davanın tekrar açılabileceğini sözlerine ekledi.

(ND-OYK-OYK-OK-D)