Bulgarlar da Soykırım İddiasında Bulundu

Bulgarlar da Soykırım İddiasında Bulundu

Sözde Ermeni Soykırımı İddialarından Sonra Bulgarlar da, Osmanlı Döneminde Kendilerine Karşı Soykırım Yapıldığını İddia Etti.

Bulgarlar da Soykırım İddiasında Bulundu

Sözde Ermeni soykırımı iddialarından sonra Bulgarlar da, Osmanlı döneminde kendilerine karşı soykırım yapıldığını iddia etti.

Bulgaristan Haber Ajansı (BTA) aracılığıyla ülkede ünlü 45 entelektüel tarafından yayınlanan deklarasyonda, 1903-1913 yılları arasında Osmanlı yönetiminin Bulgarlar'a karşı soykırım uyguladığı ileri sürüldü. Ülkede yaşayan Ermeni azınlığın önde gelen isimlerinin imzaları da bulunan deklarasyonda, Türkiye Cumhuriyeti'nden Bulgarlar'a karşı uygulanan 5 asırlık esaret için özür dilenmesi istendi. Deklarasyonda, kendisini Osmanlı İmparatorluğu'nun devamı olarak başka ülkelerde 700 yıllık kültürel ve tarihi

mirasını arayan Türkiye'nin Bulgarlar'a, Ermeniler'e, Süryaniler'e ve başka halklara karşı uygulandığı iddia edilen soykırımları tanıması gerektiği kaydedildi. Söz konusu deklarasyonun Sofya'daki Ermenistan Büyükelçiliği'ne ve Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu'na sunulacağı bildirildi.

(ND-OYK-OYK-CC-D)