Bulgaristan Haberleri

Bulgaristan haber, Bulgaristan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bulgaristan - 10.10.2021
Milli maratoncu Tubay Erdal, Sofya'da kariyerinin en derecesine imza attı
Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Tubay Erdal, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 2.
Bulgaristan - 10.10.2021
Milli yelkenci Umut Eyriparmak, Avrupa üçüncüsü oldu
Bulgaristan'ın Varna kentinde düzenlenen 2021 Laser Senior Avrupa Şampiyonası'nda mücadele eden milli sporcu Umut Eyriparmak, laser radial erkekler kategorisinde üçüncü oldu.
Bulgaristan - 10.10.2021
2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde 8. hafta, yarın başlıyor
Elemelerde 8. haftanın programı şöyle: Yarın: E Grubu: Belarus-Çekya Estonya-Galler G Grubu: Letonya-Türkiye Hollanda-Cebelitarık Norveç-Karadağ H Grubu: Hırvatistan-Slovakya Kıbrıs Rum Kesimi-Malta (TSİ 19.00) Slovenya-Rusya J Grubu: İzlanda-Lihtenştayn Kuzey Makedonya-Almanya Romanya-Ermenistan 12 Ekim Salı: A Grubu: Portekiz-Lüksemburg Sırbistan-Azerbaycan B Grubu: Kosova-Gürcistan İsveç-Yunanistan C Grubu: Bulgaristan-Kuzey İrlanda Litvanya-İsviçre D Grubu: Kazakistan-Finlandiya (TSİ 17.
Bulgaristan - 09.10.2021
2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri
2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde 7. hafta heyecanı, 14 maçla tamamlandı.
Bulgaristan - 09.10.2021
Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı
Toktaş, şunları kaydetti: "Bu fuar 34 yıldır yapılan bir organizasyon ve sektöre ihracat noktasında çok büyük katkıları var. 2020 yılında ihracat rekoru kırdık. Geçen yılı 110 milyon dolar ihracatla kapattık. Bu yılın ilk altı ayında üretimimiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38, ihracatımız yine aynı dönemde yüzde 45 arttı. Son 5 yılda ise ihracatta yüzde 69'luk artış yakaladık. Bu yılı 140 milyon dolarlık ihracatla kapatmayı planlıyoruz. Sektörümüzün küresel büyüklüğü 12 milyar avro civarında. Türkiye, bu alanda ihracatta dünyada ilk 10 arasında ve küresel pastadan yüzde 2 oranında pay alıyor." WoodTech'in Avrasya'nın en büyük fuarı olduğunu bildiren Toktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm dünyayı etkisine alan salgına rağmen WoodTech ile birlikte İNTERMOB fuarlarını gerçekleştiriyor olmak bizler için büyük gurur. Tüm yabancı müşterilerini sadece fuardan bulan firmalarımız var. Bu fuarda, 500 direkt katılım, 300 yabancı marka temsilcisi ile 800 katılımcı bulunuyor. Fuarımızı 60 ülkeden yaklaşık 10 bin yabancı ile toplamda 70 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. İran, Rusya, Özbekistan, Irak, Bulgaristan, Azerbaycan, Yunanistan gibi ülkelerden katılım var.
Bulgaristan - 09.10.2021
Kırklareli'nde 6 düzensiz göçmen yakalandı
Düzensiz göçmenler, Bulgaristan'da darbedilerek Türkiye tarafına gönderildiklerini ileri sürdü.
Bulgaristan - 08.10.2021
Bakan Dönmez: Hane halkına ve küçük tüketiciye artan maliyetleri tam yansıtmıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dömez, katıldığı bir TV programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de geçen yıl tüketilen 48-49 milyar metreküp doğal gazın, bu sene muhtemelen 10 milyar metreküp üzerinde bir tüketimi olacağını belirten Bakan Dönmez, "İki nedenden dolayı doğal gazda talep artışı yaşandı ülkemizde. Birisi; bu sene kurak geçiyor, dolayısıyla hidrolikten ürettiğimiz elektrik üretim miktarımız nispeten azaldı. Bunu dengeleyebilmek için de doğal gaz santrallerini daha fazla çalıştırdık. İkincisi; sanayide ciddi bir kapasite kullanım oranı yakalanmış oldu. Biliyorsunuz şu anda başta ihracat olmak üzere, ihracat verileri de zaten bunu destekliyor, oradaki talep artışıyla birlikte yaklaşık belki bir 8-10 milyar metreküplük ilave bir talep artışı söz konusu. Bunu biz hem mevcut kontratlardan boru hatlarıyla, bir kısmına da LNG tedarik etmek suretiyle bu sene inşallah ve tedarikçiler de sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bir sıkıntı yaşamadan atlatmış olacağız" diye konuştu.  ENERJİ FİYAT ARTIŞLARI Devletin ciddi anlamda fedakarlık yaparak gerektiğinde sübvansiyon yapmak suretiyle, enerji fiyatlarındaki artışı vatandaşa en az şekilde aktardığını kaydeden Dönmez, şöyle konuştu:   "Dün Sayın Cumhurbaşkanımız da yurt dışındaki fiyat hareketlenmelerine karşı Türkiye'de neler yaptığımıza değindi. Ben, biraz daha somut rakamları sizlerle de paylaşmak isterim. Sadece eylül ayında bazı Avrupa başkentlerinde hane halkı elektrik ve gaz fiyatlarındaki artışı müsaadenizle paylaşmak isterim. Amsterdam'da geçen ay yüzde 15, Atina'da yüzde 14, Bükreş'te yüzde 5, Oslo ki normalde kuzey ülkeleri ağırlıklı hidroelektrik santrallerinden elektriğini üretir yüzde 19 gibi fiyat artışları var. Bunlar en düşük fiyat artışlarının yaşandığı şehirler. Daha büyük şehirlerde yani Londra, Paris, Almanya'daki diğer şehirlere baktığımızda bu artışların çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Doğal gaza gelince komşumuz Bükreş'te yani Romanya'da yüzde 23, Yunanistan'da yüzde 13, sırf geçen aydan bahsediyorum. Kopenhag'da yüzde 12, Brüksel'de yüzde 10, Sofya'da yüzde 10, Amsterdam ve Londra'da yüzde 9 fiyat artışlarını nihai tüketicide görebiliyorsunuz. Aslında diğer çarpıcı boyutu spot piyasalarda yaşanan fiyatlar. Bu tabii spot piyasalar dediğimiz aslında günlük ticaretin yapıldığı, elektrik ve gaz ticaretinin yapıldığı piyasadan bahsediyoruz gün içi işlemler. Burada çok daha anormal rakamlar var, yani sırf yıllık bazda baktığımızda İtalya'da elektrik yılbaşına göre yüzde 274 artmış. İspanya'da yüzde 234, Yunanistan yüzde 229, komşumuz Bulgaristan yüzde 201, Almanya yüzde 183, Fransa yüzde 165, İngiltere yüzde 145.
Bulgaristan - 08.10.2021
Contact'ta 7'nci heyecan
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde düzenlenecek olan 7. Contact Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali'nde dünyanın pek çok farklı ülkesindeki sinema öğrencilerinin filmleri ödül için yarışacak. Film gösterimleri, atölyeler ve söyleşilerle zenginleşen Contact Öğrenci Filmleri Festivali'nin bu yılki konuk okulu Bulgaristan'dan Ulusal Tiyatro ve Film Sanatları Akademisi (NATFA) olacak.
Bulgaristan - 08.10.2021
A Milli Kadın Futbol Takımı'nın aday kadrosu belli oldu
A Milli Kadın Futbol Takımı'nın 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri H Grubu'nda Bulgaristan ve Sırbistan'la yapacağı maçlar öncesi aday kadrosu belli oldu.
Bulgaristan - 08.10.2021
12 AB ülkesi, göçe karşı Birlik sınırlarının güçlendirilmesini istedi
Yunanistan, Avusturya, Macaristan, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Litvanya, Letonya, Güney Kıbrıs Rus yönetimi, Slovakya ve Polonya'nın içişlerinden veya göçten sorumlu bakanları ortak bir mektubu imzalayarak AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson'a gönderdi.
Bulgaristan - 07.10.2021
2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri yarın başlıyor
Elemelerde 7. haftanın programı şöyle: 8 Ekim Cuma: E Grubu: Çekya-Galler Estonya-Belarus G Grubu: Cebelitarık-Karadağ Letonya-Hollanda Türkiye-Norveç H Grubu: Kıbrıs Rum Yönetimi-Hırvatistan Malta-Slovenya Rusya-Slovakya J Grubu: Almanya-Romanya İzlanda-Ermenistan Lihtenştayn-Kuzey Makedonya 9 Ekim Cumartesi: A Grubu: Azerbaycan-İrlanda Cumhuriyeti (TSİ 19: 00) Lüksemburg-Sırbistan (TSİ 21.45) B Grubu: Gürcistan-Yunanistan (TSİ 19: 00) İsveç-Kosova (TSİ 19: 00) C Grubu: Litvanya-Bulgaristan (TSİ 16: 00) İsviçre-Kuzey İrlanda (TSİ 21.
Bulgaristan - 07.10.2021
Kırklareli'nde 47 düzensiz göçmen yakalandı
İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kent merkezi, Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı yakınları ile Kofçaz ilçesinde düzensiz göçmenlerin olduğu bilgisine ulaştı.
Bulgaristan - 06.10.2021
Macron Avrupa'da enerji fiyatlarındaki artışa ilişkin çözüm bulamadıklarını söyledi
Macron, zirvede Balkan ülkeleri ve AB'nin genişletilmesi perspektifi hakkında çok iyi bir görüşme yaptıklarını dile getirerek, "Birçok ülke arasında zor durumlar var. Sırbistan ile Kosova arasındaki görüşmeler hala zorlu ve gerilimli geçiyor. Bugün bu iki ülkenin liderleri ve (Almanya Başbakanı Angela) Merkel ile uzun bir görüşme yaptık. Makedonya ve Bulgaristan arasındaki görüşmeler yeniden gündeme geldi.
Bulgaristan - 06.10.2021
Eskişehir'de Iraklı genç kızın kaybolmasıyla ilgili soruşturma sürüyor
Özel ekip, zanlı Amjed M.M'nin kaçak yollarla Bulgaristan'a gitmek için tutuklanan diğer 3 şüpheli ile İstanbul'a korsan taksiyle gittiğini, Aksaray'da göçmen kaçakçılarına 2 bin 300 dolar ödediğini de tespit etti.
title